طلا و جواهر طلا و جواهر .

طلا و جواهر

چگونه با پول كم ثروتمند شويم؟

ثروتمندشدن وابسته به سه چيز است: تلاش، فكر و سرمايه. هريك از اين ابزارها براي سرمايه‌دار شدن نقش اساسي دارد. طبيعي است اگر پول كافي در اختيار داشته باشيم در واقع ثروتمنديم كه مي‌خواهيم ثروت مان بيشتر شود اما اگر پول كافي دراختيار نداشته باشيم چگونه ثروتمند شويم؟

در يك اقتصاد تورمي مردم در درجه اول علاقه‌مند به حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم هستند. به‌عنوان مثال در شرايطي كه تورم ۲۰ درصدي در يك اقتصاد حاكم باشد، به آن معناست كه نگهداري پول نقد در هر سال به اندازه ۲۰ درصد ضرر به همراه دارد.

چگونه با پول كم ثروتمند شويم؟

ثروتمندشدن وابسته به سه چيز است: تلاش، فكر و سرمايه گذاري در طلا. هريك از اين ابزارها براي سرمايه‌دار شدن نقش اساسي دارد. طبيعي است اگر پول كافي در اختيار داشته باشيم در واقع ثروتمنديم كه مي‌خواهيم ثروت مان بيشتر شود اما اگر پول كافي دراختيار نداشته باشيم چگونه ثروتمند شويم؟

در يك اقتصاد تورمي مردم در درجه اول علاقه‌مند به حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم هستند. به‌عنوان مثال در شرايطي كه تورم 20 درصدي در يك اقتصاد حاكم باشد، به آن معناست كه نگهداري پول نقد در هر سال به اندازه 20 درصد ضرر به همراه دارد. در شرايطي كه تورم بسيار بالاتر رفته و تبديل به ابر تورم شود، (معمولا به نرخ‏هاي تورم 3 رقمي اطلاق مي‌شود)، تمايل به نگه داشتن پول نقد به حداقل رسيده و در اين شرايط به پول نقد اصطلاحا «پول داغ» مي‌گويند كه هيچ‌كس تمايلي به نگهداري آن ندارد و مانند يك شيء داغ مي‌ماند كه نمي‌توان آن را در دست نگه داشت. شرايط اقتصاد ايران به گونه‏اي است كه هيچ‏گاه داراي ابر تورم نبوده و بالاترين نرخ تورم در اين اقتصاد به حدود 49 درصد مي‌رسد؛ اما با اين حال تورم‏هاي 15 تا 20 رقمي در اقتصاد ايران موجب شده است تا مردم انگيزه بالايي براي تبديل پول نقد خود به ساير ابزارهاي مالي داشته باشند. بنابراين مي‌توان ادعا كرد كه براي اكثريت مردم ايران انگيزه تبديل پول نقد به ساير انواع سرمايه در درجه‏ اول جلوگيري از كاهش ارزش پول به واسطه تورم و در درجه‏ دوم كسب سود است. يك بودجه ماهانه كه تمامي هزينه‌هاي اوليه شما را پوشش دهد، مقرر كرده و مقدار كمي را هم براي تفريح و سرگرمي كنار بگذاريد. شكي نيست كه همه مي‌خواهند پولدار شوند؛ در اين مطلب قصد داريم چند نكته را براي ثروتمند شدن به شما گوشزد كنيم.

۱- ثروتمند شدن از طريق يك حرفه
دانش آكادميك فرا بگيريد. مهم نيست كه دانش شما در رشته مورد نظر با تحصيل در مقطع دوره فوق ليسانس دانشگاه صنعتي شريف حاصل شده باشد يا اينكه از طريق ثبت‌نام در يك دوره آموزشي به آن دست يافته باشيد، بلكه بايد دانش فيلد مطلوب كاري خود را در حد قابل قبولي داشته باشيد. حتي مواردي كه رويكرد كاملا تئوريك دارند، در بعضي مواقع در پروژه‌هاي واقعي به كمك شما آمده و باعث تمايز شما از ساير همكاران‌تان مي‌شود. در ضمن هنگام استخدام نيز رزومه علمي شما تاثير بهتري از سوابق نامعلوم و حتي غيرمعتبر كاري در نزد كار فرما خواهد داشت.حرفه آينده‌تان را درست انتخاب كنيد. اگر اولويت اول شما كسب ثروت و زندگي راحت در آينده است، خيلي دنباله‌رو علاقه خود به رشته خاصي نباشيد. به نتايج تحقيقاتي كه در مورد متوسط درآمد مشاغل مختلف انجام شده، نگاه كنيد تا ببينيد در كدام رشته‌ها كه به علايق شما نزديك‌ترند، احتمال ثروتمند شدن بيشتر است. به‌طور مثال احتمال ثروتمند شدن شما در نقش يك مهندس مالي بيشتر از يك استاد دانشگاه خواهد بود.مكان درستي را براي فعاليت شغلي انتخاب كنيد. به جايي برويد كه شغل‌هاي بهتر و بيشتري وجود دارد. مثلا به‌عنوان كارشناس مسائل مالي و بورس، زمينه كاري بهتر و امكان رشد بيشتري در تهران براي شما وجود خواهد داشت تا در يك شهرستان كوچك.ابتدا شغلي براي كسب تجربه پيدا كنيد. تا مي‌توانيد براي جاهاي مختلف درخواست كار بفرستيد و مصاحبه برويد. هنگامي كه كار مورد نظر را يافتيد آن را نگه داريد و سعي كنيد تجارب لازم براي موفقيت‌هاي آينده را كسب كنيد. تا پيدا شدن يك كار مناسب نيز مي‌توانيد در يك شركت معتبر كارآموزي كنيد و تجربه كسب كنيد.شغل و كارفرمايتان را تغيير دهيد. با اين كار مي‌توانيد دستمزد خود را افزايش داده، تجارب كاري و غيركاري مختلف به دست آورده و ريسك بيكاري آينده به‌دليل تك بعدي بودن را كاهش دهيد. از اينكه اين كار را بارها انجام دهيد واهمه نداشته باشيد. اگر شما كارمند با ارزشي باشيد، حتي ممكن است كارفرماي فعلي‌تان براي نگه داشتن شما، افزايش حقوق و ساير مزايا را در نظر بگيرد. ممكن است وابستگي به شرايط فعلي، ترس از محيط و كار جديد يا وفاداري شغلي، شما را در اين اقدام سست كند، اما به ياد داشته باشيد براي پيشرفت بايد مدام در حركت باشيد، بنابراين براي يافتن موقعيت‌هاي تازه گوش به زنگ باشيد.تجارت شخصي راه‌اندازي كنيد. بيشتر افراد موفق يك درآمد جانبي به جز حقوق ثابت ماهانه دارند كه گاهي از اين كارهاي جانبي درآمد بيشتري عايدشان مي‌شود. اين كار تمركز و وقت زيادي مي‌طلبد و استرس زيادي به شما وارد مي‌كند، اما بعد از چند وقت كه به سوددهي رسيد، شما مي‌توانيد نتيجه آن را ببينيد. علاوه‌بر درآمد بيشتر، شما اين مزيت را خواهيد داشت كه رئيس خود باشيد و زمان‌هاي كاري خودتان را تنظيم كنيد. پيشنهاد مي‌كنيم پس از كسب تجربه در يك زمينه خاص و به دست آوردن دانش جنبه‌هاي مختلف آن، تجارت خود را شروع كنيد.

2- ثروتمند شدن از طريق سرمايه‌گذاري
سرمايه‌گذاري كردن در تحصيل. حتي اگر موفق نشديد از طريق كنكور وارد دانشگاه شويد، با هزينه شخصي به دانشگاه برويد. مطمئن باشيد با انتخاب رشته صحيح بعدها چند برابر هزينه سرمايه‌گذاري شده براي تحصيل خود را به دست خواهيد آورد. براي مثال اگر شخصي كه به تجارت علاقه‌مند است، مدرك MBA بگيرد، هزينه تحصيل خود را بعدها در كمتر از يك‌سال به دست خواهد آورد.
در بازار‌هاي مالي سرمايه‌گذاري كنيد. بازارهاي مالي محل مناسبي براي چند برابر كردن پول شما هستند. اگر خود را به دانش لازم مجهز كنيد و فرد فرصت‌شناسي باشيد، قادر خواهيد بود چند برابر درآمد سالانه خود را از اين طريق به دست آوريد. خريد سهام شركت‌هاي معتبر و اوراق قرضه راهي مطمئن براي ايجاد درآمد فرعي است. براي افراد ريسك پذيرتر، سرمايه‌گذاري در بازار بورس، سود بيشتري به دنبال خواهد داشت. در كنار اينها نبايد از سرمايه‌گذاري روي طلا و ارز غافل شد. اين بازارها در شرايط بحران‌هاي اقتصادي داخلي يا جهاني، به طرز شگفت آوري سودآوري دارند.ارز خارجي و به‌طور معمول دلار، يكي از راه‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران (به‌خصوص در سال‌هاي دهه 70) به‌شمار مي‏رود. سود حاصل از اين سرمايه‌گذاري در افزايش قيمت ارز است و از اين رو در صورتي كه قيمت ارز ثابت بماند، عملا مانند نگهداري پول به صورت ريال است.

خريد و سرمايه گذاري در طلا

سرمايه‌گذاري بر روي ارز در شرايط فعلي، يك سرمايه‌گذاري داراي ريسك و البته با سودآوري پايين است؛ زيرا در شرايط فعلي و از سال (1381) نرخ ارز افزايش اندكي داشته است. همچنين خريد سكه و طلا نيز يك نوع سرمايه‌گذاري امن و البته پر سود به شمار مي‌آيد. رشد قيمت سكه بهار آزادي در ايران تقريبا هيچ‏گاه از تورم عقب نمانده و در بيشتر مواقع از آن پيشي گرفته است. علاوه‌بر آن خريد سكه در حقيقت يك نوع سرمايه‌گذاري در ارز نيز هست؛ زيرا قيمت طلا در ايران نيز تحت‌تاثير قيمت جهاني طلا است كه با استفاده از نرخ ارز به ريال تبديل مي‌شود. از اين رو افزايش نرخ ارز، در افزايش قيمت سكه نيز تاثيرگذار خواهد بود. بنابراين براي افرادي كه احتمال افزايش نرخ ارز را مي‌دهند و بر سرمايه‌گذاري با استفاده از خريد ارز تاكيد دارند، خريد سكه گزينه بهتري خواهد بود. اين نوع سرمايه‌گذاري براي افرادي كه داراي سرمايه‌هاي خرد هستند توصيه مي‌شود. در صورتي كه تنها قصد سرمايه‌گذاري داريد، سكه بسيار پرسودتر از طلا خواهد بود، زيرا اولا مزد ساخت كمتري دارد. ثانيا در شرايطي كه در بازار حباب ايجاد مي‏شود، اين حباب به‌طور معمول روي سكه ايجاد مي‏شود و نه طلا.

در مستغـــلات سرمايه‌گذاري كنيد. خريد املاك استيجاري يا زمين در مكان‌هاي رو به رشد، سرمايه‌گذاري است كه شما همواره برنده آن خواهيد بود. با توجه به افزايش جمعيت و در نتيجه بالا رفتن تقاضا براي مسكن و همچنين املاك تجاري، مي‌توانيد انتظار يك سود تضمين شده را داشته باشيد. اگر فرد ريسك‌پذيري نيستيد مي‌توانيد با خريد يك واحد استيجاري، نه تنها از افزايش سرمايه خود مطمئن شويد، بلكه از اجاره ماهانه آن استفاده كنيد. اگر هم وقت و انرژي كافي داريد و به دنبال سود بالا هستيد، پيشنهاد مي‌شود به صورت فردي يا مشاركتي اقدام به ساخت‌وساز كنيد. بسياري از كارشناسان اقتصادي درخصوص مزاياي سرمايه‌گذاري در بازار مسكن مي‌گويند مسكن هميشه يك راه امن براي سرمايه‌گذاري در ايران است. شرايط اقتصاد ايران به‌گونه‏اي است كه ثابت كرده قيمت مسكن مي‌تواند در كمتر از يك‌سال بيش از سه برابر شود. سرمايه‌گذاري در بخش مسكن براي افرادي توصيه مي‌شود كه مبلغ سرمايه آنها به حد اوليه خريد خانه برسد. اين نوع سرمايه‌گذاري دو نوع مزيت دارد. اول آنكه قيمت مسكن در ايران به جز موارد اندكي، هميشه رو به رشد بوده و دوم آنكه سود اين سرمايه‌گذاري علاوه‌بر افزايش قيمت مسكن، دريافت اجاره بها نيز هست. يعني بابت اجاره‏ي خانه مسكوني اجاره بها دريافت مي‌كنيد كه خود مي‌تواند منجر به افزايش سرمايه و تبديل به نحو احسن باشد. بنابراين از ديدگاه نويسنده، هرگونه پول نقد (حتي اندك) را كه مي‌تواند منجر به خريد ارزان‌ترين نوع مسكن نيز بشود تبديل به مسكن كنيد. اجاره كسب شده از اين راه در آينده امكان خريد خانه‌هاي بهتر را براي شما فراهم مي‏كند.وقت خود را سرمايه بدانيد. به جاي اينكه چند ساعت در روز را به بطالت صرف كنيد، سعي كنيد براي كل روزتان برنامه‌ريزي داشته باشيد. از هر زماني براي يادگيري مطالبي مانند سازوكارهاي اقتصادي، عملكرد شركت‌هاي بورس، مدل‌هاي رياضي ساده و پيشرفته تحليل مالي و... استفاده كنيد.از خريدهايي كه ارزش آنها در آينده پايين خواهد آمد، اجتناب كنيد. به‌طور مثال خريد يك ماشين گران‌قيمت، اقدام جالبي از لحاظ اقتصادي به شمار نمي‌آيد؛ زيرا صرف‌نظر از ميزان كاري كه از آن مي‌كشيد، بعد از ۵ سال، ارزش آن به ميزان زيادي افول خواهد كرد.
ثروتمند بمانيد. ثروتمند شدن سخت است، اما ثروتمند ماندن حتي از آن هم سخت‌تر است. دارايي شما همواره از بازار تاثير مي‌پذيرد و بازار هم كه پستي و بلندي‌هاي خود را دارد. اگر شما در زماني كه بازار در شرايط خوبي به‌سر مي‌برد، بي‌خيال باشيد و استفاده حداكثر را نبريد، در زمان ركود محكوم به شكست و بازگشت به پله نخست خواهيد بود. اگر ارتقايي در حقوق خود داشتيد يا سهامتان سوددهي خوبي داشت، اين مبلغ اضافه را پس‌انداز يا سرمايه‌گذاري كنيد؛ زيرا قريب به يقين با روزهاي سخت مواجه خواهيد شد.

3- ثروتمند شدن از طريق پس‌انداز روزانه
چند حساب پس‌انداز باز كنيد. بهتر است هر فردي بيش از يك حساب پس‌انداز داشته باشد تا با ريختن مقداري از درآمد ماهانه در حساب‌هاي ديگر از خرج‌هاي اضافي جلوگيري كند. به‌طور مثال، بهتر است هر زمان كه حقوق خود را دريافت كرديد و همان ابتدا درصدي از پولتان را در حساب مخصوصي بريزيد و كارت آن را هميشه در منزل نگه داريد. يك حساب مخصوص خرج منزل و يك حساب هم براي تفريحات ماهانه داشته باشيد.به ياد داشته باشيد سپرده‌گذاري در بانك نيز مانند خريد اوراق مشاركت يك سرمايه‌گذاري بدون ريسك است. با اين حال نرخ سود بانكي در شرايط فعلي به‌گونه‏اي است كه سپرده‌گذاري كوتاه‌مدت حتي نمي‌تواند ارزش پول را در مقابل تورم محفوظ دارد. بنابراين سپرده‌‍‌‌گذاري در حساب‌هاي بلندمدت نسبت به حساب‌هاي كوتاه‌مدت از سودآوري بيشتري برخوردار است. اين نوع از سرمايه‌گذاري براي افرادي كه در كوتاه‌مدت نياز به سرمايه‌ خود نداشته و علاقه به پذيرش ريسك سرمايه‌گذاري در طلا و مسكن را نيز ندارند توصيه مي‌شود. به‌خصوص آنكه سرمايه‌گذاران مي‌توانند از بازگشت اصل پول خود اطمينان حاصل كند و علاوه‌بر آن نيازي به كسب اطلاع مداوم از وضعيت بازار نخواهند داشت.بودجه‌بندي كنيد. يك بودجه ماهانه كه تمامي هزينه‌هاي اوليه شما را پوشش دهد، مقرر كرده و مقدار كمي را هم براي تفريح و سرگرمي كنار بگذاريد. هيچ‌گاه از اين مقدار در خرج‌كردن فراتر نرويد.به ماشين و منزل سطح پايين رضايت دهيد اما قانع نباشيد. معمولا انتظاري را كه از يك منزل ويلايي داريد، يك آپارتمان هم برآورده مي‌سازد. آپارتمان مسكوني را مي‌توان با يك نفر ديگر شريك شد و به يك ماشين دست دوم رضايت داد. در يك كلام تجمل‌گرا نباشيد. با اين كار ماهانه مقدار زيادي پول پس‌انداز خواهيد كرد تا اينكه روزي برسد كه بتوانيد بهترين منزل و ماشين را بخريد بدون اينكه چيزي از درآمدزايي شما كم شود.

منبع: دنياي اقتصاد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۰۱:۴۳ توسط:وينفرد شفر موضوع:

نكاتي طلايي براي سرمايه گذاري در طلا

هنگام خريد هديه تولد، ازدواج، سالگرد و يا تقدير و تشكر، هميشه يكي از گزينه‌ها طلا است. چون باارزش است. نه الزاماً گران. خيلي از هدايا ممكن است از آن قطعه طلا گران‌قيمت‌تر باشد. ولي طلا يك هديه باارزش است. و مي‌دانيم كه قيمت با ارزش فرق دارد. طلا اين ارزش را مديون خواص شيميايي، فيزيكي، اقتصادي، رواني و عوامل ديگرش است.

خانم‌ها طلا را پشتوانه زندگي خود مي‌دانند. چون هميشه ارزش آن درحال افزايش است. براي آقايان سهولت نقدشوندگي طلا از اهميت ويژه‌اي دارد. در چالش‌هاي اقتصادي زندگي، تنها خريدي است كه از آن پشيمان نمي‌شويم. نگهداري و جابجايي آن هم آسان است.

جدا از جلاي زرد طبيعي، چكش‌خواري آن به نحوي است كه قابليت ورقه شدن تا يك رديف اتم را دارد. اين يعني با آلياژهاي آن مي‌توان وسايل تزييني بسيار نفيسي ساخت.

بله. قصد داريم راجع به يكي از جذاب‌ترين كالاها، بااهميت‌ترين زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري و ارزنده‌ترين پشتوانه‌هاي اقتصاد صحبت كنيم. كالايي كه مورد‌توجه افراد، خانواده و حتي يك كشور و البته تمام سيستم‌هاي اقتصادي در جهان است.

سرمايه‌گذاري در طلا

سرمايه‌گذاران مي‌دانند كه بهتراست بخشي از سبد سرمايه‌شان را به خريد طلا اختصاص ‌دهند. البته در زمان كم‌رونق‌شدن بازارهاي موازي مثل مسكن و يا كاهش سود بانكي، طلا موردتوجه بيشتري واقع مي‌شود.

فعالان بازار سرمايه هم برپايه اين دارايي، ريسك بسياري از معاملاتشان را پوشش مي‌دهند، يا در اصطلاح هج (hedjing) مي‌كنند. وجود بازارهاي نقدي و ابزار مشتقه باعث ايجاد فرصت آربيتراژ و كسب سود بدون‌ريسك در اين كالا است.

با تمام پيشرفت‌هاي تكنولوژيكي بشر در طي قرون، نه‌تنها از ارزش طلا كاسته ‌نشده. بلكه افزايش هم يافته ‌است. در داستان‌هاي تاريخي آورده‌اند كه هميشه كيمياگران‌ در آرزوي تبديل ساير فلزات به طلا بوده‌اند.

طلا به عنوان زينت و سرمايه

طلا به عنوان زينت موردتوجه است. ولي با‌ ديد سرمايه‌گذاري كارمزدِ هزينه ساخت دارد. بنابراين برخي افراد، علاقه‌مند به خريد طلاي آبشده هستند. با اين كار هزينه اجرت ساخت را نمي‌دهند. البته بازهم تا حدود قابل‌توجهي قيمت خريدو‌فروش آن متفاوت است.

به‌هرحال طلا در اشكال سكه، شمش و حتي زيورآلات، حكم سرمايه را دارد.

برخي افراد علاقه‌مند به خريد طلاي دست‌دوم هستند تا هزينه اجرت ساخت ندهند. البته بازهم تا حدود قابل‌توجهي قيمت خريدو‌فروش متفاوت است.

 سرمايه‌گذاري در ‌طلا با عنوان گواهي سپرده نيز وجود دارد. گواهي سپرده يك ورقه بهادار است. اين فرزند خلف طلا، بسياري از خواص مادر را با قدرت و شدت بيشتري دارد. تنها ضعفش اين ‌است‌ كه جلايي طلايي رنگ ندارد.

گواهي سپرده كالايي چيست؟

بر طبق تعريف، گواهي سپرده كالايي ورقه بهاداري است كه نشان‌دهنده مالكيت مقدار معيني كالاي سپرده‌شده در انبار است. پشتوانه آن، بيجك يا قبض انباري است كه انباردار براي آن صادر مي‌كند.

براي سكه طلا، بانك رفاه كارگران به عنوان انبار پذيرفته شده است.

سرمايه‌گذاري در طلا

براي سرمايه‌گذاري سكه بهتر از طلاي زينتي است.

براي خريدوفروش اين گواهي، بايد كد معاملاتي بورس اوراق بهادار خود را از يك كارگزار بورس دريافت كنيم. پس‌ازآن مي‌توانيم با يك تلفن، يا به صورت آنلاين سفارش خريد و يا فروشمان را در سامانه معاملات ثبت كنيم.

تسويه نقدي خريدوفروش اين اوراق يك روز كاري پس از انجام معامله است. هر ۱۰ ورقه گواهي سپرده طلا معادل يك سكه تمام بهار آزادي است.

هزينه معاملاتي گواهي سپرده طلا

سرمايه گذتري در طلاي آبشده

در هنگام سپرده‌گذاري، هر ۱ سكه به ۱۰ برگ گواهي تبديل مي‌شود.

هزينه كارشناسي و ارزيابي هر سكه ۵۰۰۰ ريال است. بابت انبارداري هم بانك رفاه كارگران روزانه ۵۰ ريال دريافت مي‌كند.

كارمزد معاملات درصدي از مبلغ معامله است. اين رقم براي خريد ۰٫۰۰۲۶۲ و فروش ۰٫۰۰۲۷۸ حجم معاملات است. اين رقم شامل مجموع كارمزدهاي كارگزار، بورس، شركت سپرده‌گذاري مركزي و تسويه وجوه، شركت مديريت فن‌آوري بورس و حق نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است.

سرمايه گذاري در طلا

در ايران براي اولين بار داريوش هخامنشي، اقتصادي برمبناي دو فلز طلا و نقره را بنا نهاد. اولين سكه به نام «دريك» از جنس طلاي خالص بود. سكه «شكل» از جنس نقره و معادل ارزش يك گوسفند بود. ۲۰ شكل نقره‌اي معادل يك دريك بها داشت. ضرب سكه در دوره‌هاي مختلف حكومتي همواره با مقاصد تجاري، فرهنگي و سياسي ادامه داشت. پس از پيروزي انقلاب اسلامي، از سال ۱۳۵۸ سكه طلا با عنوان بهار آزادي و به‌ جاي سكه پهلوي با همان وزن، اندازه و عيار ضرب شد:

شكل: دايره، قطر ۲۲ ميلي‌متر

وزن سكه: ۸٫۱۳۵۹۸ گرم، وزن طلاي خالص ۷٫۳۲۲۳۸۲

عيار: ۲۱٫۶ در ۲۴ معادل عيار ۹۰۰ در ۱۰۰۰

در ايران براي اولين بار داريوش هخامنشي، اقتصادي برمبناي دو فلز طلا و نقره را بنا نهاد. اولين سكه به نام «دريك» از جنس طلاي خالص بود. سكه «شكل» از جنس نقره و معادل ارزش يك گوسفند بود.

از سال ۱۳۷۰ و پس از رحلت بنيان‌گذار جمهوري اسلامي تا‌كنون، سكه‌اي معروف به سكه امامي توسط بانك مركزي ضرب مي‌شود. اين سكه از لحاظ وزن و ساير مشخصات مشابه سكه بهار آزادي است.

روند قيمت سكه

واحد معمول اندازه‌گيري طلا مثقال است. يك مثقال معادل ۴٫۶۰۸ گرم است.

واحد جهاني وزن طلا انس است. يك انس معادل ۳۱٫۱۰۳۴۳۱ گرم وزن دارد. هر گرم معادل ۱۰۰۰ سوت است. يعني اگر يك گرم را به ۱۰۰۰ واحد تقسيم كنيم، هر قسمت معادل يك سوت است. يك قيراط معادل ۲۰۰ سوت است.

مظنه طلا نيز به مفهوم قيمت يك مثقال طلاي ۱۷ عيار است.

عوامل موثر بر قيمت سكه

قيمت جهاني طلا عاملي است كه با نوسان خود بر قيمت سكه به صورت مستقيم تاثير مي‌گذارد. يك انس طلا معادل ۳۱٫۱۰۳۴۳۱ گرم با عيار ۹٫۹۹۹ يا همان ۲۴ است.

قيمت دلار ‌به ريال در بازار، ديگرعامل موثر بر قيمت طلا است.

هزينه ضرب سكه معادل ۷۰،۰۰۰ ريال، كارمزد عرضه سكه در بانك به مبلغ ۵،۰۰۰ ريال و ماليات برارزش‌افزوده، مواردي است كه به قيمت تمام‌شده سكه اضافه مي‌شود. قيمت حقيقي سكه با درنظرگرفتن اين عوامل و از طريق فرمول زير محاسبه مي‌شود:

[۳۱٫۱ /(قيمت يك انس*قيمت دلار ‌به‌ريال)]*۰٫۹ * وزن سكه + حق ضرب = قيمت سكه

فاصله قيمت محاسبه شده از قيمت بازاري سكه را حباب مي‌گويند. حباب براثر عوامل رواني و ميزان عرضه‌وتقاضا ايجاد مي‌شود.

بازارهاي طلا در ايران

خريدوفروش سكه به‌صورت فيزيكي را مي‌توان دريك صرافي يا بازار طلا انجام داد.

معاملات آتي (futures) و اختيار معامله (options) با مراجعه به يك كارگزار بورس كالا صورت ‌مي‌پذيرد. اين امر با كد معاملاتي ابزارمشتقه در بورس كالا ممكن ‌است.

سرمايه‌گذاري طلا

براي سرمايه‌گذاري در طلا گزينه‌هايي به غير از خريد فيزيكي هم وجود دارد.

همان‌گونه كه پيش‌تر هم بيان‌ شد، گواهي ‌سپرده ‌طلا را از توسط يك كارگزار بورس اوراق بهادار خريدوفروش مي‌كنيم.

واحدهاي صندوق طلا در زمان پذيره‌نويسي در بورس كالا به فروش مي‌رسند. سپس معاملات ثانويه آن در بورس اوراق بهادار و از طريق كارگزاري مربوط به‌ آن ‌بورس انجام مي‌شود.

صندوق طلا

صندوق‌هاي كالايي ابزارهاي جديد مالي در بازار سرمايه هستند. اين امكان را به سرمايه‌گذاران مي‌دهند تا به جاي خريد و نگهداري كالاي مورد نظر، واحدهاي اين صندوق‌ها را خريداري كنند. اين صندوق­ها تحت نظارت سازمان بورس فعاليت مي‌كنند. پذيره‌نويسي آن‌ها در بورس كالا انجام مي‌پذيرد. معاملات ثانويه بر روي واحدهاي آن در بورس اوراق بهادار شكل مي‌گيرد.

هدف از تشكيل يك صندوق، جمع‌آوري و تجميع وجوه سرمايه‌گذاران و مديريت حرفه‌اي اين وجوه است. اين امر با استفاده از روش‌هاي كاهش ريسك سرمايه‌گذاري مديران خبره و صرفه‌جويي ناشي از مقياس، ممكن مي‌شود.

براين‌اساس، مديران صندوق طلا، انواع اوراق بهادار مبتني بر سكه طلا را در بورس مي‌خرند. بنابراين سرمايه‌گذاران از نوسانات قيمت طلا و ارز مي‌توانند بازده مناسبي كسب كنند.

تركيب دارايي‌هاي صندوق طلا

حداقل ۷۰ درصد وجوه موجود در صندوق، به خريد گواهي سپرده كالايي سكه طلا، اختصاص مي‌يابد.

حداكثر ۲۰ درصد اوراق مشتقه مبتني بر سكه طلا و ۵ درصد، اخذ موقعيت خريد درقرارداد اختيار معامله سكه طلا نيز مجاز است.

حداكثر به ميزان ۵۰% از ارزش كل دارايي­هاي صندوق در زمان اتخاذ موقعيت، مي‌تواند به سرمايه‌گذاري در تعهد خالص موقعيت‌هاي بدون پوشش در قراردادهاي مشتقه مبتني بر سكه طلا تخصيص يابد. در صورت وجود مازاد وجوه، مي‌توان اقدام به خريد اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده و گواهي سپرده بانكي كند.

آيا اين سرمايه‌گذاري واقعا بدون ريسك است؟

شايد باور داشته ‌باشيم كه قيمت طلا و دلار ‌به ‌ريال، همواره روند افزايشي دارد. بهترين شكل خريد طلا هم واحدهاي صندوق سرمايه‌گذاري مبتني بر سكه طلا است. اما اين سرمايه‌گذاري، آيا واقعا بدون ريسك است؟

ريسك سرمايه‌گذاري در صندوق طلا

سرمايه‌گذاري بدون ريسك هنگامي ‌است كه سرمايه‌گذار، اطمينان كامل از بازگشت اصل و سود پيش‌بيني‌شده مبلغ سرمايه‌گذاري خود را داشته باشد.

البته با استفاده از پتانسيل مربوط به ماهيت اين صندوق‌ها، امكان طراحي روش‌هايي به‌منظور كاهش ريسك وجود دارد.

مثلاً خريد واحدهاي اين صندوق‌ها (long) و اخذ موقعيت فروش در بازار جهاني طلا (short) در مقياس‌كوچك‌تر سرمايه، معاملات فيوچر و آپشن بورس كالا مي‌تواند بازار مناسبي براي فروش سكه طلا باشد.

در اين شرايط، همچنان ريسك نوسان قيمت دلار وجود خواهد داشت.

خريد واحدهاي اين صندوق‌ها (long) و اخذ موقعيت فروش در بازار جهاني طلا (short) در مقياس‌كوچك‌تر سرمايه، معاملات فيوچر و آپشن بورس كالا مي‌تواند بازار مناسبي براي فروش سكه طلا باشد.

درصورتي‌كه سرمايه‌گذار تنها اقدام به سرمايه‌گذاري در صندوق طلا كند، در معرض دو نوع ريسك قرارمي‌گيرد. اولين ريسك، كاهش ارزش دارايي‌هاي صندوق است.

دلايلي كه باعث كاهش قيمت سكه طلا مي‌شود مي‌تواند ارزش گواهي سپرده طلا را نيز كاهش دهد. اين عوامل تاثيرگذار اقتصادي شامل نوسانات قيمت انس جهاني، كاهش قيمت دلار و هر چيزي است كه موجب افزايش عرضه اوراق گواهي سپرده سكه طلا باشد.

ريسك كاهش ارزش بازاري واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق، دومين ريسك است.

قيمت واحدها در بازار بورس و بر اساس عرضه‌وتقاضا تعيين مي‌شود. بنابراين ميزان عرضه‌وتقاضا در بورس، بر قيمت واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق موثر است.

مدير صندوق، با اخذ موقعيت‌هاي مناسب خريدوفروش اوراق مشتقه مبتني بر سكه طلا و تحليل صحيح روند قيمتي انس جهاني، امكان كاهش اين ريسك‌ها را فراهم خواهد كرد.

روش سرمايه‌گذاري در صندوق چگونه است؟

پيش از هر چيز، داشتن كد معاملاتي بورسي اوراق بهادار الزامي است.

قيمت هر واحد در زمان پذيره‌نويسي ۱۰،۰۰۰ ريال است. پس از آن، قيمت واحدها بر پايه ارزش‌خالص‌دارايي‌هاي صندوق (NAV) و بر اساس نظام عرضه و تقاضا تعيين مي‌شود.

سرمايه‌گذاري در طلا

براي خريد صندوف طلا بايد از طريق يك كارگزاري اقدام كنيد.

سقف و كفي براي ميزان خريد وجود ندارد. حداقل مقدار مجاز يك واحد است.

انجام معاملات به صورت آنلاين و تلفني ممكن است. كافي است با كارگزار خود تماس گرفته و سفارش خريد يا فروش دهيد.

پيش‌بيني بازار

اين نمودار روند قيمت طلاي جهاني را در سي سال گذشته نشان مي‌دهد.

قيمت طلا در 30 سال گذشته

ولي قيمت سكه در ايران تابع عامل ديگري نيز هست. قيمت دلار ‌به ريال.

چنانچه تصور بر اين باشد كه قيمت طلا و قيمت دلار روند افزايشي دارد، مي‌توان نتيجه گرفت كه قيمت سكه طلا و متعاقبا ارزش واحدهاي صندوق مبتني بر سكه طلا افزايش‌خواهد يافت.

قيمت جهاني طلا

اتفاق‌نظر جهاني بر افزايش قيمت اين فلز گران‌بها است. در سال‌هاي اخير، منابع و معادن جديدي كشف نشده است. بنابراين در آينده با روند كاهشي عرضه آن روبرو هستيم.

وضعيت اقتصادي كشورهاي مصرف‌كننده عمده طلا، از جمله هندوستان، به وضوح بيانگر افزايش تقاضاي طلا در بلندمدت از جانب اين كشورها است.

دركل، پيش‌بيني شرايط رونق اقتصاد جهاني، منجر به افزايش قيمت طلا خواهد شد.

قيمت داخلي طلا

علاوه بر عوامل موثر بر افزايش قيمت جهاني، جو رواني اقتصاد داخلي بر قيمت طلا موثر است. روند افزايشي قيمت دلار در بازه زماني طولاني‌مدت مستقيما بر افزايش قيمت طلا در داخل كشور موثر است.

در فرمول محاسباتي ارزش قراردادهاي آتي، براي تعداد ماه‌هاي باقي‌مانده تا سررسيد، نرخ بهره ماهانه را در قيمت سكه نقدي تاثير مي‌دهند.

به عنوان مثال، چنانچه نرخ بهره ساليانه ۱۵ درصد باشد، با تقسيم آن به تعداد ماه‌هاي سال، به عدد ۱٫۲۵ درصد مي‌رسيم.

در حالت كلي قيمت سكه تحويل ماه آينده از قيمت نقدي آن به ميزان نرخ بهره بانكي بالاتر است. ممكن است قيمت سكه در بازار آتي بالاتر از قيمت‌هاي محاسبه‌شده به روش فوق باشد. در اين هنگام معامله‌گران اقدام به خريد سكه در بازار نقدي و فروش آن در بازار آتي كرده و سودي بيشتر از سود بانكي كسب مي‌كنند.

با مطالعه بر روي قيمت‌هاي كشف‌شده در ماه‌هاي آتي، مشخص مي‌شود كه فعالان اين بازار، در قيمت‌هايي بسيار بالاتر از نرخ رشد متناسب با سودبانكي در حال انجام معاملات طلا هستند. به عنوان مثال، در شرايطي كه قيمت سكه نقدي ۱،۳۰۰،۰۰۰ تومان است، پيش‌بيني آن‌ها براي ارزش سكه تحويل تيرماه سال ۹۷ (۸ ماه بعد) ۱،۴۹۰،۰۰۰ تومان است.

خلاصه و نتيجه‌گيري

چنانچه شما تمايل به سرمايه‌گذاري در طلا داريد، خريد سكه مناسب‌تر از طلاي تزئيني ‌است. چون اجرت ساخت ندارد. وزن، عيار و ساير مشخصاتش هم استاندارد است.

خريد گواهي سپرده سكه از خود سكه هم معقول‌تر است. چرا كه سهولت بيشتر در معاملات و هزينه كمتري در خريدوفروش و نگهداري دارد.

درصورت آشنايي و تخصص، اخذ موقعيت آتي نيز گزينه مناسبي ‌است. چرا كه در اين‌گونه معاملات با پرداخت وجه تضميني معادل يك تا دو سكه امكان اخذ موقعيت خريد يا فروش يا هردو با دو سررسيد مختلف وجود دارد. و اين در حالي است كه هر قرارداد شامل ۱۰ سكه است. در اصل مي‌توان از اهرم مالي معمولاً در حدود ۵ استفاده كرد. تعيين مقدار وجه تضمين اوليه بر عهده هيئت پذيرش بورس كالا است. درزمان اعمال تغييرات، نتايج به اطلاع فعالان بازار مي‌رسد.

خريد گواهي سپرده سكه از خود سكه هم معقول‌تر است. چرا كه سهولت بيشتر در معاملات و هزينه كمتري در خريدوفروش و نگهداري دارد.

در ميان تمام روش‌هاي سرمايه‌گذاري، خريد واحد‌هاي صندوق طلا، مناسب‌ترين روش است. ضمن عدم نياز به نگهداري فيزيكي سكه و مخاطرات نگهداري آن، كاهش هزينه‌هاي ارزيابي، انبارداري و معاملاتي را نيز به همراه دارد. معافيت منافع حاصل از ماليات بر درآمد و ماليات ارزش‌افزوده، بر جذابيت اين سرمايه‌گذاري مي‌افزايد.

جايگزين شمش و سكه

درصورت تمايل به اخذ تسهيلات بانكي، امكان وثيقه‌گذاري واحدهاي صندوق وجود دارد. چراكه گواهي صادره از شركت سپرده‌گذاري مركزي و تسويه وجوه براي دارنده واحدهاي صندوق، قابليت توديع و وثيقه‌گذاري دارد.

هيچ‌گونه محدوديتي در مبلغ و تعداد واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق طلا وجود ندارد. سهولت در خريدوفروش آن از طريق شبكه كارگزاري يكي از بزرگ‌ترين‌ مزيت‌هاي آن است.

بخشي از وجوه صندوق تحت مديريت خبرگان بازار طلا، در قراردادهاي آتي و اختيار معامله سرمايه‌گذاري مي‌شود. اين امر موجب كسب بازدهي بيشتري نسبت به خريد سكه، براي سرمايه‌گذاران مي‌شود.

علاوه بر اين نكات، براي كساني كه با خريد سكه طلا و فروش آن در بازارهاي آتي، كسب سود بدون ريسك مي‌كنند، مزيت‌هاي ويژه‌اي وجود دارد.

واحدهاي صندوق طلا، جايگزين شمش و سكه براي سرمايه‌گذاران متقاضي ابزارهاي مرتبط با طلا است. امكان بهره‌برداري از نوسانات قيمت دلار و افزايش قيمت آن را به شكل مناسبي فراهم ‌مي‌كند.

منبع:تجارت نيوز


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۴۲:۵۸ توسط:وينفرد شفر موضوع:

سرمايه گذاري در كدام؟ طلا، ارز، ...

اگر به دنبال حفظ ارزش سرمايه و افزايش ثروت هستيد جواب سوالات پايين را بدهيد: 

 • سرمايه ام را به مسكن تبديل كنم ؟
 • سرمايه ام را به زمين تبديل كنم ؟
 • سرمايه ام را به طلا تبديل كنم ؟
 • سرمايه ام را به ارز تبديل كنم ؟
 • سرمايه ام را به سهام تبديل كنم ؟
 • سرمايه ام را به اوراق بدهي تبديل كنم ؟

بدون شك هر كدام از ما بدانيم كدام سرمايه گذاري بيشترين بازده را خلق ميكند در كوتاه ترين زمان به ثروت مي رسيم . 

 

از شما سوال مي پرسم : آيا مي توانيد آينده تك تك بازارهاي فوق را پيش بيني كنيد؟ آيا به اندازه كافي با ريسك هاي تك تك بازار هاي فوق اشنايي داريد ؟

بدون شك نه من و نه شما قادر نخواهيم بود آينده را از امروز پيش بيني كنيم ، شايد بتوانيم آينده را در كوتاه مدت و با فرض ثابت بودن شرايط ريسكي ، پيش بيني هاي را انجام دهيم ولي قادر نيستيم در بلند مدت و با فرض تغييرات با اهميت اين پيش بيني را انجام دهيم. يكي از علت ها محدوديت زماني مي باشد و ديگري عدم وجود اطلاعات گسترده و كافي نسبت به تمام بازارها و دارايي هاست كه هر يك متخصصين امر خود را مي طلبد تا آنها را مورد كنكاوش قرار دهد.

سايت طلافروشي بازر

به عنوان مثال:  من امروز به شما مي گويم در دو سال آينده بيشترين بازدهي را حوزه مسكن خواهد داشت دليلش هم اين است كه افزايش قيمت مصالح ساخت ساز و نيروي كار بيش از تورم بوده است ولي قيمت مسكن در خوشبينانه ترين حالت به اندازه تورم  ، افزايش قيمت داشته است . همچنين به شما مي گويم در سال آينده قيمت دلار و طلا صعودي خواهد بود كه دليل آن هم ازاد شدن نقدينگي است . ولي در واقع توانايي اندازه گيري نرخ بازده هر كدام از اين بازارها را ندارم . 

راه حل چيست كه بيشترين سود را نصيب خود كنيم؟ 

بهترين راه حل اين است كه سرمايه خود را در تك تك دارايي ها تقسيم كنيم و اينگونه به يك متوسط بازده معقول رسيده باشيم و ريسك هاي موجود در هر بازار را با اين امر تعديل نمائيم

مثال: ريسك نقد شوندگي مسكن و زمين را با خريد ساير دارايي ها كاهش داده يا ريسك كاهش قيمت سهام را با توجه به وضعيت سياسي با خريد طلا و ارز پوشش دهيم .

سوال بعدي اينكه به چه ميزان به دارايي ها در سبدتان وزن دهيد؟! اين را مي بايست از متخصصاني كه توانايي اندازه گيري ريسك و بازده دارا هستند سوال نمائيد اما به طور مثال در ادامه بازار طلا را مورد ارزيابي قرار داده تا اينكه بدانيد بين دو بازار طلا و ارز در ايران كدامين وزن سنگين تري را به آن اختصاص دهيد 

سرمايه گذاري در بازار طلا ايران

سايت بازر

آنچه كه به عنوان حباب سكه در بازار كنوني ايران ياد مي شود يك انديكاتور پيشرو تلقي مي گردد تا اينكه آن را به يك پارامتر ريسكي ربط دهيم !

نكته كليدي: يعني فاصله بين ارزش طلاي ذاتي سكه با انچه كه در بازار معامله مي شود.

از چند ماه پيش سكه با دلار 4500 تومان به بالا قيمت مي خورد كه نشان مي داد بازار آزاد قيمت هاي مصنوعي دلار بازار را قبول نمي كند. هم اكنون اين مقدار به حداقل خود رسيده است كه تا حدي به دليل سياست هاي غلو شده بانك مركزي در جهت نوسان دادن به قيمت سكه مي باشد.

به طور مثال از اين سياست ها : عرضه 100 هزار سكه در كارگشايي يا طرح عجيب پيش فروش سكه در جهت حبس 6 ماهه تا يكساله نقدينگي مي توان اشاره كرد

علل هاي خارجي: در مجموع نوسانات تند كه در بازارهاي ارز ديجيتال رخ داده و تلاطم هاي سنگين در بازار سهام جهاني و افزايش ريسك اوراق قرضه امريكا به دليل افزايش مداوم نرخ بازدهي آن باعث شده كه طلا دوباره در مركز توجه قرار گيرد.

علل هاي داخلي: در داخل نيز بودجه سال بعد به دليل رد شدن كليه افزايش درآمدهاي دولت جهت تعادل دادن به مصرف و منابع دولت مانند افزايش نرخ حامل انرژي يا حذف يارانه باعث شده دولت از قيمت بالاي دلار استقبال كند بنابراين برخلاف ادعاهاي رسانه اي دولت اجباراً به نرخ بالاي ارز تن خواهد داد و از اين افزايش نرخ حمايت مي كند و اصلاحات و ريزش قيمتي محدود و عمر كوتاهي خواهد داشت.

توصيه به خريد و نگه داري طلا به عنوان بخشي از سبد دارايي ميان مدت داريم.

منبع: مجموعه سرزمين خشايارشا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۳۹:۴۲ توسط:وينفرد شفر موضوع:

9 نكته كه طلافروش ها به شما نمي گويند

9 نكته كه طلا فروش ها به شما نمي گويند

رپورتاژ/براي خريد طلاي عروسي بايد به چند نكته دقت كنيد تا خيالتان از بابت يكي از مهم ترين خريد هاي عروسي راحت باشد. خريدن طلاي عروسي نوعي سرمايه گذاري است.

يكي از چيزهايي كه بسياري از خانم ها با ديدن آن به وجد مي آيند طلا و جواهر است بنابراين اگر شما داماد عزيز تصميم داريد براي عروس خانم طلا و جواهر هديه بخريد، حتما به نكات زير توجه كنيد.

بهترين طلا طلاي 18 عيار است

يك سوالي كه خيلي وقت ها مشتريان از طلافروش ها مي پرسند اين است كه عيار طلايي كه مي خريم چقدر باشد؟ درباره طلا و عيارش چيزي كه وجود دارد و شايد شما از آن اطلاع نداشته باشيد اين است كه پايين ترين عيار طلا، يك عيار است و بالاترين آن 24 عيار. اما اگر قرار باشد بگوييم بهترين نوع عيار براي خريد ايراني ها چيست؟ جواب چيزي نيست غير از طلاي 18 عيار.

 طلاي دست دوم را از قفل آن بشناسيد

سايت طلاي بازر

بازار طلاهاي دست دوم مدت هاست كه داغ است؛ تشخيص طلاي دست اول و دست دوم شايد تا حدودي مشكل باشد. ساده ترين راه براي اين كه دست دوم بودن طلا را تشخيص بدهيد، يك نگاه به ظاهر آن، به خصوص به قفل و بندي است كه در آن به كار رفته. در طلاي دست دوم، اين قسمت ها در مقايسه با بخش هاي ديگر كمتر براق اند و به خاطر استفاده هايي كه از طلا شده، خش هايي هم در اين بخش ها ديده مي شود.

سكه بخريد، نه طلا

اگر هدف تان از خريد طلا، داشتن سرمايه است، بهتر است سكه بخريد. اين به معناي آن نيست كه ارزش سكه و طلا با هم متفاوت است. اين دو ارزش يكساني دارند، اما موقع فروش سكه، سود بيشتري نصيب شما مي شود. سكه اجرت ساخت ندارد، اما وقتي بخواهيد زيورآلات تان را بفروشيد، رقمي براي اجرت ساخت از آن كم مي شود.

سنگ فيروزه را فراموش نكنيد

اگر جزو آن دسته از كساني هستيد كه طرفدار سنگ هاي قيمتي هستند و البته نمي خواهند هزينه گزافي بابت خريدشان بپردازند، توصيه مي كنيم جواهري بخريد كه در آن، از سنگ فيروزه نيشابور استفاده شده باشد. فيروزه با وجود اينكه در ايران قيمت مناسبي دارد، يكي از شناخته شده ترين و البته قيمتي ترين سنگ هاي تزئيني در دنياست.

 

طلاي 24 عيار دروغ است

تحت هيچ شرايطي فريب چيزي به اسم طلاي 24 عيار را نخوريد. تنها طلايي كه 24 عيار خالص است، شمش طلاست و به خاطر اينكه شمش فلز نرمي است، نمي شود به تنهايي از آن زيورآلات ساخت. سازندگان طلا براي اينكه آن را به زيورآلات تبديل كنند، مس و نقره به آن اضافه مي كنند تا با پايين آمدن عيار، قابل ساخت باشد. 

سايت طلا بازر

طلا را از نقره و پلاتين تشخيص دهيد

تشخيص طلا از نقره و پلاتين كار راحتي است. بر اساس يك اصل كلي، بيشتر طلاها با حرف انگليسي K در كنار عددي كه نشان دهنده عيار آن است، بارگذاري مي شوند. نقره ها را با علامت بيضي، مهر مي كنند و پلاتين هم با حروف PT مشخص مي شود، به خاطر همين براي تشخيص اين تفاوت كار سختي نداريد.

طلا فروش ها لزوما مايه دار نيستند

خيلي از مردم فكر مي كنند كه طلافروش ها افراد ثروتمندي هستند. اين تصور شايد به خاطر اين به وجود آمده كه طلا مترادف با پول و سرمايه است و چون طلافروشي در مقايسه با شغل هاي ديگر به سرمايه اوليه بيشتري نياز دارد، پس طلافروش ها از بقيه پولدارترند! اما واقعيت اين طورها هم نيست و سودي كه يك طلافروش ممكن است در طول سال به دست بياورد، حتي از درآمد يك پزشك يا تاجر كمتر باشد.

 

پيشنهاد: طلاي يزد

يكي از سوال هايي كه براي بيشتر خريداران طلا پيش مي آيد، اين است كه طلاي ايتاليايي چقدر بهتر از زيورآلاتي است كه در ايران ساخته مي شود؟ من به عنوان كسي كه سال هاست در اين حوزه حضور داشتم، به جرات مي گويم كه اگر موقع خريد بر سر كشور سازنده ترديد داريد، همه چيز را فراموش كنيد و طلاي يزدي بخريد. طلاي يزد در مقايسه با زيورآلات كشورهايي مثل ايتاليا و هند، ويژگي هاي خاص خودش را دارد. معروف ترين طلاي ايران براي يزد است كه در بيشتر مواقع با مرواريدهاي خاوياري تزئين مي شود و طرفداران خارجي خيلي زيادي هم دارد.

مراقب باشيد ضرر نكنيد

بازار طلا يكي از بازارهايي است كه نوسان قيمتي بالايي دارد و اگر به عنوان سرمايه گذار، تفكر اقتصادي نداشته باشيد، ضرر مي كنيد. طلافروش ها با توجه به تجربه كاري و شگردهاي مخصوص به خود، سرمايه خود را با ميزان ثابتي طلا در سال نگه مي دارند.

 

منبع:ساعت 24


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۰۸:۱۵ توسط:وينفرد شفر موضوع:

اين روز ها طلا بخريم يا نه؟

راستش را بخواهيد اين روزها رفتن سراغ طلا دل شير مي‌خواهد اين روزها ديگر نمي‌شود هر ماه بخشي از پس‌انداز را تبديل به سكه‌هاي خوش‌رنگ كرد. نوسان قيمت آنقدر غيرقابل پيش‌بيني شده كه خريد و فروش طلا بيشتر به يك ريسك بزرگ مي‌ماند. با اين همه هيچ اتفاقي باعث نمي‌شود اين فلز زرد رنگ ميدان رقابت را ترك كند و همچنان در دنياي زيورآلات حرف اول را مي‌زند يا دست‌كم در ايران اين‌طور است. حتي اگر انواع و اقسام بدليجات خودشان را در دل خانم‌ها جا كنند باز هم هيچ‌چيز نمي‌تواند جاي ماندگارترين فلز را بگيرد.

خانم‌هاي ايراني اول و آخرش طلا را به هر زيور و زينت ديگري ترجيح مي‌دهند؛ به‌خصوص كه اين روزها تنوع در رنگ و طرح انواع طلا غوغا مي‌كند و هر كسي با هر سليقه‌اي مي‌تواند چيزي پيدا كند كه باب ميلش باشد. آنچه مسلم است اينكه از طلاي 24عيار كه در هر هزار گرم از آن 9/999 گرم طلاي خالص وجود دارد نمي‌شود براي ساخت زيورآلات استفاده كرد چون خيلي نرم است و شكل‌پذيري چنداني ندارد. طلاي مرسوم در طلافروشي‌هاي ايران كه بيشتر مردم هم دنبال همان هستند طلاي 18 عيار است؛ يعني طلايي كه در هر هزار گرم آن 750 گرم طلاي خالص وجود دارد اما  يك سر خريد طلا سرمايه‌گذاري است. اگر مي‌خواهيد با يك تير 2 نشان بزنيد؛ يعني هم زيور و زينت تازه‌اي دست و پا كنيد و هم فكر پس‌انداز و افزايش سرمايه‌تان باشيد، بهتر است بي‌گدار به آب نزنيد. در اين صفحات ما با كمك كارشناسان طلا و جواهرات راهنمايي‌تان مي‌كنيم زمان خريد و فروش طلا به چه نكاتي توجه كنيد.

 

زرد يا سفيد؟
اين روزها ديگر طلاهاي زرد و زرق و برقي چندان طرفدار ندارند و كساني كه دنبال طلاهاي زيبا و چشمگير هستند، طرح‌هاي متفاوت و ظريف‌تر را ترجيح مي‌دهند. به‌خصوص طلاي سفيد كه حالا ديگر حسابي جاي طلاي زرد را گرفته و به ويترين هر طلافروشي كه سر مي‌زنيد ديگر خبري از رنگ و لعاب زرد و درخشان طلاهاي قديمي نيست. اصلش اين است كه طلاي زرد و سفيد تفاوت چنداني از نظر قيمت ندارند ولي گاهي طلاي سفيد به‌دليل فرآيند آبكاري كه روي آن انجام مي‌شود، گران‌تر از طلاي زرد درمي‌آيد.

 

طلا همان طلاست
از نظر نوع فلز و عيار آن تفاوتي بين طلاي سفيد و طلاي زرد وجود ندارد؛ در واقع طلاي سفيد همان طلاي معمولي است و نبايد آن را با پلاتين كه دركل فلز ديگري است اشتباه بگيريم. ماجرا از اين قرار است كه براي تبديل طلاي زرد به طلاي سفيد بايد آبكاري انجام شود؛ يعني طلا در محلول‌هايي از فلزات سفيد رنگ غوطه‌ور شود. شيوه معمول اين است كه نقره و پلاتينيوم براي آبكاري طلا استفاده شود كه البته هر كدام بايد ميزان مشخصي داشته باشد تا آن چيزي كه بايد و شايد از آب درآيد. اين روزها طلاهاي مسي رنگ هم رايج شده است. اين طلاها هم از آبكاري طلاي معمولي به دست مي‌آيند با اين تفاوت كه به جاي پلاتينيوم همراه نقره از فلز مس استفاده مي‌شود. اگر طلاهاي قديمي‌اي داريد كه از آن‌ها خسته شده‌ايد و ديگر با مدل‌هاي روز سازگاري ندارند مي‌توانيد سفيدشان كنيد البته ماندگاري آن‌ها در مقايسه با طلاهاي سفيد ديگر كمتر است و زود رنگ‌شان از بين مي‌رود  اما به هر حال اين كار باعث ايجاد تنوع مي‌شود.

سايت طلا بازر

 

سفيدي بخريد كه سفيد بماند
يادتان باشد مسئله مهم در مورد طلاي سفيد اين است كه رنگ و جلاي ثابتي داشته باشد و بعد از مدتي استفاده، رنگ آن مات نشود زيرا در اين صورت با طلاي بلاتكليفي روبه‌رو مي‌شويد كه ديگر نه زرد است و نه سفيد. راز سفيد ماندن طلاي سفيد اين است كه موقع آبكاري به قدر كافي از پلاتينيوم كه فلز گران‌تري در مقايسه با نقره است، استفاده شده باشد. البته اين چيزي نيست كه موقع خريد طلا بتوانيد تشخيص دهيد و بهتر است از فروشنده در اين مورد اطلاعات بگيريد. مثلا مي‌توانيد مثل يك خريدار حرفه‌اي از طلافروش بپرسيد در سفيدكاري اين طلا از پلاتينيوم استفاده شده يا بار سوزني؟ ما و شما نمي‌دانيم بار سوزني چيست ولي طلاساز خودش مي‌داند و با اين سؤال متوجه مي‌شود با يك خريدار حرفه‌اي طرف است. پيشنهاد مي‌كنيم درباره ماندگاري رنگ سفيد هم بپرسيد. مثلا سؤال كنيد حداقل چه مدت برق و جلاي جنسي كه مي‌خريد تغيير نمي‌كند. به‌طور طبيعي با توجه به ميزان استفاده بعد از 6 ماه تا يك سال لازم است آبكاري و پوليش مجدد انجام شود البته در اين نوع كالا هم بي‌تاثير نيست؛ مثلا انگشتر كه تماس بيشتري با آب و مواد مختلف دارد زودتر از دستبند يا گردنبند رنگش را از دست مي‌دهد. توصيه بيشتر طلافروشان اين است كه موقع استفاده از مواد شويند طلا را درآوريد تا ماندگاري رنگ آن بيشتر شود.

سايت طلاي بازر

كليدهاي طلايي براي طلا

 •   اين روزها ديگر آن حالت نوسانات ساعت‌به‌ساعت و حتي لحظه‌به‌لحظه تغيير قيمت طلا ديگر سپري شده و مي‌شود به قيمت‌هاي روزانه اعتماد كرد. حالا ديگر با خيال راحت‌تري مي‌توانيد خريد كنيد.
 •   راستش را بخواهيد نه با تحليل و نمودار و نه با گوي و مهره‌هاي جادويي نمي‌شود آينده طلا را پيش‌بيني كرد ولي كارشناسان طلا حدس مي‌زنند كه با آغاز تحويل سكه‌هاي بانكي و ورود اين سكه‌ها به بازار، قيمت طلا افت خواهد كرد. البته نمي‌توان مطمئن بود كه اين افت قيمت براي مصرف‌كننده عادي هم خيلي محسوس باشد.
 •  خيلي‌ها فكر مي‌كنند خريد جواهر ضرر دارد و موقع فروش كسر قيمت آن بيشتر از طلاست ولي فروشندگان عقيده ديگري دارند. آن‌ها مي‌گويند، موقع فروش كالاهاي تركيبي طلا و جواهر، قيمت طلا و ارزش روز سنگ مجزا محاسبه مي‌شود و بعد 10 تا 15 درصد كسر قيمت صورت مي‌گيرد كه اين كسر قيمت درباره طلاهاي خالص به 20 تا 25 درصد مي‌رسد. البته مشروط به اين‌كه جواهر آن اصل باشد و نگين‌ها به‌اصطلاح اتمي و بي‌ارزش نباشد. به عبارت ديگر سنگ‌هاي قيمتي اصل مثل طلا با گذشت زمان رشد مي‌كنند و ارزش آن‌ها كم نمي‌شود.
 •   طلاهاي خارجي در مقايسه با طلاهاي ساخت ايران، مزد ساخت بالاتري دارند و درنتيجه موقع فروش آن‌ها بيشتر ضرر مي‌كنيد. اگر هدف‌تان سرمايه‌گذاري است و قصد فروش داريد بهتر است سراغ طلاهاي ساخت داخل برويد.
 •   در ايران خريد و فروش انگشتر و دستبند راحت‌تر از گوشواره و گردنبند است چون كاربرد بيشتري دارد و هرجايي مي‌شود از آن‌ها استفاده كرد.
 •   طلاي سفيدي كه كيفيت مرغوب ندارد و در ساخت آن از پلاتينيوم استفاده نشده بعد از آب شدن مجدد حالت شكننده پيدا مي‌كند ولي طلاي سفيد مرغوب مي‌تواند چندبار آب شود و دوباره ساخته شود. پس اگر موقع خريد طلاي سفيد به كيفيت آن دقت كنيد موقع فروش راحت‌تر خواهيد بود.
 •   اگر از آن خانم‌هايي هستيد كه يك جعبه طلا و جواهرات دارند و همه را روي هم مي‌ريزند بهتر است اين كار را نكنيد. سعي كنيد هر قطعه طلا را در جعبه‌خودش نگه داريد تا روي هم خط نيندازند و به قول معروف از سكه نيفتند.
 •   سنگ ماه تولد متولدين ارديبهشت زمرد است كه رنگ سبز با مايه‌هايي از زرد و آبي دارد. اگر از زيورآلات زمرد استفاده مي‌كنيد يادتان باشد، اين سنگ در مقايسه با ياقوت يا الماس حساس‌تر است و شكنندگي بيشتري دارد، پس بايد در نگهداري آن دقت كنيد كه ضربه نخورد.
 • منبع:شبكه اطلاع رساني طلا، سكه و ارز

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۶:۰۶ توسط:وينفرد شفر موضوع:

پيش بيني قيمت طلا در هفته آينده

پيش بيني قيمت طلا

طلا/ اقتصادي

يك كارشناس بازار طلا و سكه با بيان اينكه افزايش ارزش اونس جهاني در هفته گذشته از كاهش قيمت طلا و سكه در بازار داخلي جلوگيري كرد، گفت: پيش‌بيني‌ها بر آن است كه در هفته آينده با توجه به كاهش تقاضا، داد و ستد و افت ارزش اونس جهاني، ارزش طلا و انواع سكه روند نزولي به خود بگيرند. سايت طلاي آبشده بازر

محمدرضا كشتي‌آراي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: در هفته گذشته ارزش اونس جهاني به بالاترين نرخ خود در محدوده ۱۵۵۰ دلار رسيد و اين افزايش نرخ عاملي شد تا با وجود تثبيت روند نزولي قيمت‌ها در بازار داخلي، قيمت طلا و انواع سكه با افزايش قيمت مواجه شود.

اين كارشناس بازار طلا و سكه با اشاره به اينكه بازار با ورود به محرم به سمت كاهش قيمت‌ها پيش مي‌رود اما اونس جهاني از اين موضوع جلوگيري كرد، يادآور شد: قيمت سكه تمام در حالي كه كمتر از چهار ميليون و ۱۰۰ هزار تومان بود در پي افزايش ارزش اونس جهاني به محدوده چهار ميليون و ۱۳۰ هزار تومان رسيد كه با اين تفاسير محدوده نوسان سكه در حدود ۵۰ هزار تومان بوده است.

سايت طلاي آبشده بازر

وي ادامه داد: از روز پنج‌شنبه اونس جهاني روند نزولي به خود گرفت و به محدوده ۱۵۱۰ دلار كاهش يافته و طي يك روز اونس جهاني با كاهش ۴۰ تا ۴۵ دلاري مواجه شد كه بررسي‌ها نشان از آن دارد اين افت ارزش اونس جهاني به واسطه كاشه تنش‌هاي اقتصادي ميان چين و آمريكا بوده است.

كشتي‌آراي با اشاره به اينكه قيمت سكه تمام طي يك هفته گذشته در محدوده چهار ميليون و ۸۰ هزار تا چهار ميليون و ۱۳۰ هزار تومان در نوسان بوده است، گفت: در هفته‌هاي گذشته سكه تمام حباب خود را تخليه كرد بود و در چند روز گذشته نيز حباب نيم سكه، ربع سكه و سكه يك گرمي تخليه شد و شرايط به سمتي سوق پيدا كرد كه ارزش سكه‌هاي يك گرمي بعد از مدت‌ها به كمتر از ۹۰۰ هزار تومان رسيده است.

اين كارشناس بازار طلا و سكه بيان كرد: تخليه حباب سكه هاي ريز نشان از آن دارد كه ميزان تقاضا در بازار به شدت كاهش يافته و از سوي ديگر ميزان عرضه افزايش يافته است.

وي در رابطه با آخرين نرخ انواع سكه و طلا گقت: سكه تمام طرح قديم چهار ميليون و ۷۰ هزار تومان، سكه تمام طرح جديد چهار ميليون و ۱۳۰ هزار تومان، نيم سكه دو ميليون و ۱۰۰ هزار تومان، ربع سكه يك ميليون و ۳۱۰ هزار تومان، سكه يك گرمي ۹۱۰ هزار تومان، هر مثقال طلاي خام ۱۷ عيار  يك ميليون و ۷۹۵ هزار تومان و هر گرم طلاي خام ۱۸ عيار ۴۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان است.

كشتي‌آراي يادآور شد: پيش‌بيني‌ها براي هفته آينده با توجه به روند كاهشي اونس جهاني، تقاضا و كاهش داد و ستد قيمت طلا و انواع سكه روند كاهشي به خود مي‌گيرد.

منبع: ايسنا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۱:۲۳ توسط:وينفرد شفر موضوع:

طلاي نو بخريم يا دست دوم؟

خريد طلا دست دوم يا بدون اجرت چند سالي است براي سرمايه گذاري مرسوم شده اما در اين بين مسئولان اتحاديه طلا و كارشناسان، غيرقانوني بودن فروش آن را مطرح مي كنند.

 تا همين چند سال قبل خريد طلا، نوعي سرمايه‌گذاري دلنشين بود كه هم مي‌توانستي هر لحظه از اين سرمايه استفاده كني و هم آن را براي روز مبادا كنار بگذاري. رفته‌رفته با صعودي شدن قيمت طلا، خريدهاي متداول هم كاهش يافت و ديگر كمتر كسي به جز موارد ضروري و مناسبتي به فكر خريد طلا مي‌افتاد. اين بود كه نظرها به سمت و سوي طلاي كم‌اجرت معطوف شد و خريداران معمولي طلا ترجيح دادند به‌جاي زرق و برق آن به بالا بردن وزن خريد خود توجه كنند.

اما خريد طلاي بي‌اجرت هم داستان خودش را دارد و كمتر كسي دقيقاً مي‌داند طلاي بي‌اجرت با چه روش و معياري، توزين و خريد و فروش مي‌شود.

چند روز قبل براي خريد يك قطعه كوچك طلاي كم اجرت وارد طلافروشي شدم و فروشنده بعد از كسب اطمينان از خريد من، آن را از ويترين در آورد و شروع به توزين و محاسبه كرد. محو تماشاي انگشتان طلافروش بودم كه با سرعت و بي‌درنگ روي اعداد ماشين حساب، بالا و پايين مي‌رفت و خودش هم زير لب مشغول زمزمه و حساب و كتاب بود. سرانجام قيمتي به من گفت كه تفاوت زيادي با طلاي دست اول يا نو نداشت! علت را جويا شدم كه آنقدر از درصد و كارمزد و وزن و عيار و وضعيت اقتصادي و بازار و تورم و تحريم گفت كه ترجيح دادم با يك عذرخواهي طلافروشي را ترك كنم.

تنها چيزي كه براي من از حضور چند دقيقه‌اي در طلافروشي به جا ماند، نه طلاي كم اجرت، بلكه تصاويري شبيه تردستي‌ بود كه فروشنده با حركات سريع انگشتانش روي ماشين حساب به اجراي آن پرداخت و در نهايت هم به قيمتي رسيد كه فقط خودش از محاسبه آن سر در مي‌آورد!

اما اين سؤال همچنان براي من باقي ماند كه طلاي كم اجرت يا حتي بدون اجرت بخرم يا نخرم؟ اين سؤال را فارغ از ممنوعيت‌هاي قانوني كه اتحاديه طلا و جواهر براي صنف خود وضع كرده است از فعالان اين حوزه پرسيدم.

قانون را دور مي‌زنند

محمد كشتي آراي رئيس سابق اتحاديه طلا و جواهر در پاسخ به سؤال ما شفاف‌سازي كرد و گفت: فروش طلاي كم اجرت و بدون اجرت قانوني نيست و هر واحد صنفي كه نسبت به فروش اينگونه طلا اقدام كند، خلاف قانون عمل كرده است. برخي از اين طلاها فاقد كد استاندارد هستند، وقتي طلا بدون كد استاندارد باشد صحت و سلامت آن را نمي‌توان تأييد كرد و بعضاً اينگونه طلاها عيار پايين دارند يا حتي تقلبي هستند.

وي ادامه داد: البته طلاهاي دست دوم كه داراي كد استاندارد باشد هم وجود دارد ولي در اين بخش دو چالش و نگراني هست كه به‌شدت منافع خريدار را به خطر مي‌اندازد. يكي اينكه كد جعلي است، دوم؛ مصنوع فلزي با طلا آبكاري شده است و سومين مشكل اين است كه كد استاندارد حك شده روي آن بسيار قديمي است.

 

سايت طلاي بازر مركز معاملات طلاي آبشده

ريسك طلاي كم اجرت

رئيس اتحاديه طلا و جواهر گفت: افرادي كه براي خريد طلاي ارزان قيمت اقدام مي‌كنند بعضاً مي‌خواهند با حداقل بودجه، صاحب يك قطعه طلا شوند يا براي سرمايه‌گذاري و حفظ ارزش پولشان طلايي بخرند كه موقع فروش با كاهش اجرت آن، ضرر نبينند. اما از اين امر اطلاع ندارند كه خريد طلاي كم اجرت و بدون اجرت ريسك بيشتري براي آنها دارد و احتمال دارد پولي كه پرداخت كردند سوخت شود.

سكه يا طلا

شايد وجود همين مشكل باعث شده كه كارشناسان وقتي در برابر سؤال مردم قرار مي‌گيرند كه براي حفظ ارزش پولشان چه كاري بايد بكنند؟ توصيه مي‌كنند كه خريد سكه سودده‌تر از خريد طلاي ساخته شده و حتي كم اجرت است.

تا ۲۰۰ هزار تومان اجرت

كارشناسان مي‌گويند كه خريد طلا براي سرمايه‌گذاري نمي‌تواند رفتار اقتصادي خوبي براي حفظ ارزش پول باشد. شايد يك جهش قيمت بتواند به دارنده طلا سود بدهد اما جهش قيمت دائمي نيست لذا خريد سكه گزينه بهتري است، وقتي حدود ۱۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بابت ارزش افزوده و اجرت از هر گرم طلا گرفته مي‌شود، سوددهي آن را به‌شدت كم مي‌كند لذا همين امر نشان مي‌دهد كه خريد طلا با صرفه نيست.

سراغ فروشنده مطئمن برويد

البته كارشناسان مي‌گويند اگر طلاي كم اجرت يا بدون اجرت خريداري شود كه به فروشنده آن اطمينان صد درصدي وجود داشته باشد باز بهتر از خريد طلاي نو براي سرمايه‌گذاري است.

دام طلاهاي تقلبي براي فروشنده‌هاي نابَلد

اما رئيس اتحاديه طلا و جواهر اين جمله كارشناسان را رد كرد و گفت: من هم‌صنفي‌هايم را مي‌شناسم برخي از آنها آنقدر تخصص ندارند كه بتوانند طلاي تقلبي يا آبكاري شده را از طلاي اصل تشخيص دهند. آنها نيز با خريد طلاي ارزان قيمت متحمل خسارت مالي مي‌شوند لذا ممكن است فردي كه به او اطمينان داريد به جهت نداشتن تخصص در دام فروشندگان طلاي تقلبي بيفتد.

از اتحاديه بپرسيد

با‌ وجود تمام مشكلات و شائبه‌هايي كه در خريد طلا كم اجرت وجود دارد برخي از مردم اين گفته‌ها را جدي نمي‌گيرند و براي خريد طلاي كم اجرت سراغ واحدهاي صنفي مي‌روند كه به آن اطمينان دارند. اگر افرادي در اين شرايط قرار گرفتند محمد كشتي آراي به آنها توصيه كرد كه مي‌توانند لحظه خريد و به‌صورت آنلاين با كارشناسان اتحاديه طلا و جواهر تماس بگيرند.

طلاي كم اجرت چيست و از كجا مي‌آيد؟

سؤال ديگر ما از رئيس اتحاديه طلا و جواهر در مورد اين بود كه طلاي كم اجرت و بي‌اجرتي كه از آن در بازار طلا صحبت مي‌شود، چيست؟ اگر در گوگل سرچ كنيد تنها به اين جمله مي‌رسيد كه طلاي كم اجرت طلايي است كه در گذشته توسط فرد ديگري خريداري شده و در صورت نياز يا تغيير، فرد تصميم به فروش آن گرفته است.

اما رئيس سابق اتحاديه طلا و جواهر ابعاد ديگري از اين ماجرا را نمايان كرد. وي گفت: برخي از واحدهاي صنفي براي اينكه بتوانند طلاهاي تقلبي يا عيار پايين خود را به فروش برسانند با بيان كلمه كم اجرت رغبت در بين مردم و خريداران ايجاد مي‌كنند.

وي ادامه داد: در برخي از كارگاه‌هاي زيرزميني طلا با عيار پايين (كمتر از۱۷) و حتي تقلبي توليد مي‌شود. اين طلاها را با استدلال توليدكننده بودن با قيمت‌هاي پايين به واحدهاي صنفي مي‌فروشند. برخي با علم به اين اتفاق مي‌خرند و برخي ديگر كه تعدادشان زياد است، اطلاع ندارند.

كشتي آراي اذعان كرد: طلاي دست دوم(طلايي كه قبلاً توسط مردم خريداري شده است) هم در زمره طلاي بدون اجرت قرار مي‌گيرد، كه متأسفانه قابل كنترل نيست.

كد طلا در فاكتور بيايد

ابهام ديگري كه به وجود آمد اين بود كه طلاهاي نو هم ممكن است با مشكل عنوان شده مواجه شود. چاره چيست؟ رئيس سابق اتحاديه طلا و جواهر گفت: طلاهاي نو توسط بازرسان و بنكداران به‌صورت متناوب بررسي مي‌شود و امكان تخلف در آن بسيار كمتر است. اما طلاهاي كم اجرت در ويترين مغازه‌ها نيست كه قابل رصد باشد. از مردم مي‌خواهيم اگر طلاي نو مي‌خرند حتماً از فروشنده بخواهند كه كد حك شده روي آن در فاكتور قيد شود تا تخلف احتمالي كاهش پيدا كند.

چه تعداد كارخانه طلا داريم؟

در حال حاضر ۴۷۰۰ توليدكننده طلا در كشور وجود دارد كه ۱۲۰۰ مجموعه آن در تهران است. با اين تفاسير استان‌هاي اصفهان، تهران، مشهد، تبريز، زنجان و يزد به ترتيب سهم بيشتري در توليد طلا دارند. البته تمام واحدهاي توليدي با افزايش قيمت طلا تا حد قابل توجهي از ظرفيت توليدشان كم شده است.
قيمت طلاي كم اجرت، استاندارد نيست

وي درباره قيمت طلاي كم اجرت گفت: «اين نوع طلا استاندارد نيست و به همين جهت نمي‌توان براي آن عددي را مشخص كرد. حتي ۱۰۰ هزار تومان پايين‌تر از قيمت طلاي نو براي آنكه بعضاً در بازار رسم شده مبناي مشخصي ندارد و نمي‌توان به‌عنوان يك قاعده به آن پرداخت.»

طلاي كم اجرت چند؟

آنگونه كه با فعالان بازار صحبت شد كه اكثر آنها در سبزه‌ميدان (بازار بزرگ تهران بورس فروش طلا) بودند، قيمت طلاي خام ۴۱۵ هزار تومان بود كه با اجرت و ساير هزينه‌ها چون ارزش افزوده هر گرم طلا حداقل ۵۳۵ هزار تومان تمام مي‌شود. آنها هر گرم طلاي بدون اجرت را ۴۲۰ الي ۴۳۰ هزار تومان مي‌فروشند.

سايت طلاي ابشده بازر

ما با طلاي كم اجرت سرپا مانديم

يكي از فروشندگان طلا در اين بازار كه هيچ طلاي دست دومي در ويترينش نداشت و با اطمينان به خريدار طلاها را از كشوي مغازه خود خارج مي‌كرد، گفت: اگر طلاي دست دوم و كم اجرت نفروشيم ديگر نمي‌توانيم هزينه‌هاي خود را جبران كنيم و سرپا بمانيم. مردم حاضر هستند ۳ ميليون تومان پرداخت كنند اما طلاي كم اجرت بگيرند. تصور آنها اين است كه حتي اگر ۲۰۰ هزار تومان كمتر پرداخت كنند، سود برده‌اند.

افشاگري طلا فروش

وي گفت: كار ديگري كه ما مي‌كنيم اين است كه طلاي دست دوم را با قيمت پايين از مردم مي‌خريم و با پرداخت آن (آبكاري و نونوار كردن طلا) با قيمت روزانه بازار مي‌فروشيم. در اين صورت هم مي‌توانيم بخشي از هزينه‌ها را جبران كنيم. با افزايش قيمت طلا خيلي از مغازه داران وارد اين حوزه شدند.

طلاي دست دوم بايد آب شود

محمدولي رئيس اتحاديه طلا و جواهر استان تهران هم گفت: «ممنوعيت فروش طلاي كم اجرت و بدون اجرت (به غير از اتحاديه طلا و جواهر كه ساليان پيش تصويب شده بود) به وزارت صنعت، معدن و تجارت پيشنهاد شده است و آنها با توجه به استدلال‌هايي كه ما داشتيم موافقت ضمني خود را اعلام كرده‌اند. لذا به نظر مي‌رسد بزودي ممنوعيت فروش طلاي كم‌اجرت در سطح كشور ابلاغ شود.»

وي با بيان اينكه در طلاي كم اجرت احتمال ناخالصي، چالش‌هاي بهداشت فردي و تقلب زياد است، افزود: «طلاهاي دست دوم بايد طبق قانون آب شود و به هيچ عنوان فروش آن درست نيست. اين امر حتي به افزايش ركود در توليد طلا منجر مي‌شود.

منبع: روزنامه ايران


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۸:۱۳ توسط:وينفرد شفر موضوع:

چگونه در بازار طلا سرمايه گذاري كنم؟

بينا:بدون شك يكي از بازار هاي جذاب سرمايه گذاري در جامعه ما طلاست. اين كالا كه جزء مهمترين انواع فلزات گرانبهاست، همواره مورد توجه مردم و دولت بوده است. سايت طلاي بازر مركز معاملات و سرمايه گذاري در طلا

 

طلا: بدون شك يكي از بازار هاي جذاب سرمايه گذاري در جامعه ما طلاست. اين كالا كه جزء مهمترين انواع فلزات گرانبهاست، همواره مورد توجه مردم و دولت ها بوده است. سرمايه گذاري در حوزه طلا مي تواند به دو صورت كلي انجام گيرد: سكه، طلاي زينتي. هر كدام از اين دو مورد به تفصيل مورد بررسي قرار مي گيرد.

سكه طلا: يكي از مهمترين مزاياي سرمايه گذاري در اين بازار آن است كه سكه قابليت نقد شوندگي بسيار بالايي دارد. بدين معنا كه در هر زماني كه نياز به نقد كردن سرمايه خود داريد، كافي است كه مغازه طلا فروشي پيدا كنيد و سكه تان را به او بفروشيد. تقريبا هميشه مغازه هاي طلا فروشي خريدار سكه هستند. مگر مواردي بسيار نادر. دليل آن هم اين است كه اين مغازه ها سكه را به هر قيمتي بخرند، با قيمتي بالاتر مي فروشند و اين يعني در هر حالي خريد و فروش سكه به نفع آن هاست. قابليت نقد شوندگي سكه تقريبا مانند بانك، و بهتر از بورس اوراق بهادار است.

طلا براي سرمايه گذاري همواره از اولين انتخاب هاي مردم براي سرمايه گذاري بوده و هست.

نكته مثبت ديگر آن است كه با هر مقدار سرمايه مي توان در اين حوزه سرمايه گذاري وارد شد. چه يك ميليون، چه ده ميليون، چه صد ميليون. اين عامل خريد سكه مثل بورس اوراق بهادار و بانك است.

ويژگي ديگر اين بازار آن است كه عامل زمان براي شما محدوديت به حساب نمي آيد. شما هر وقت كه خواستيد اقدام به خريد كرده و هر وقت كه نياز بود مي توانيد آن را بفروشيد. بديهي است كه در نظر گرفتن عامل زمان در خريد يا فروش تاثير بسزايي در ميزان سود و يا ضرر دارد. اما منظور از عدم محدوديت زمان آن است كه مانع زماني براي نقد شدن سكه وجود ندارد. اين امتياز اصلي بازار سكه نسبت به بانك هاست. با اين توضيح كه بانك ها هم قبل از موعد توافقي سپرده شما را بر مي گردانند، اما درصدي را به عنوان جريمه از اصل سود متعهد شده كسر مي كنند.

مهمترين عوامل در تحليل بازار سكه، ريسك و بازده مورد انتظار است. طلا برخلاف بورس و بانك، در معرض دزديده شدن قرار دارد. در مورد ريسك اقتصادي، آمار ها حاكي از آن است كه بازار سكه و طلا در بلند مدت همواره سودآور بوده است. اگرچه در مقاطع زماني كوتاه تر، سكه همواره نوسان داشته است. بطور مثال در نمودار زير مي توان رشد قيمت طلا در بهمن ماه سال 97 را مشاهده كرد

 

قيمت طلا متاثر از عواملي از جمله: قيمت طلاي جهاني، قيمت ارز و ريسك هاي مختلف اقتصادي و سياسي است.

با اين توصيفات اگر قصد سرمايه گذاري در بازار سكه طلا را داريد، پيش از ورود به اين بازار حتما به نكات ذيل توجه كنيد:

الف) قيمت هاي اعلامي از سوي رسانه ها مربوط به سكه هاي ضرب سال ۱۳۸۶ است. سكه هاي قديمي تر قيمت هاي كمتري دارند. لذا حتما هنگام خريد مراقب باشيد كه سكه هاي ضرب روز يا همان ضرب سال ۱۳۸۶ را خريداري كنيد. ممكن است برخي افراد سود جو از غفلت شما استفاده كرده و سكه هاي قديمي تر را با قيمت سكه ضرب روز به شما بفروشند. آن وقت هنگام فروش سكه شما متضرر خواهيد شد.

ب) پيش از خريد و فروش سكه، حتما از چند مغازه قيمت نهايي بگيريد و از اين مطلب خجالت نكشيد. حتي اگر مغازه دار دقايقي را براي محاسبه قيمت سكه هايتان صرف كرده است، هيچ تعهدي براي معامله با او ايجاد نشده است. پس سعي كنيد در عين رعايت ادب، خجالت را كنار بگذاريد.

ج) اگر برخي از سكه هاي شما از نظر مغازه دار، كم ارزش تر هستند، پيشنهاد مي شود كه به مغازه ديگري برويد. برخي از مغازه داران از جهل فروشندگان سوء استفاده مي كنند و به بهانه هاي مختلف تلاش مي كنند سكه ها را با قيمت كمتري خريداري كنند. عبارت: «اين سكه بانكي نيست!»(۱) يكي از مواردي است كه باعث مي شود سكه هاي شما چند ده هزار تومان از ارزششان كاسته شود. تحقيقات ما حاكي از آن است كه در ميان سكه هاي تمام بهار آزادي، سكه غير بانكي نيست. چه سكه هاي باز، چه سكه هاي داخل وكيوم. «سكه هاي غيربانكي» در سكه هاي ربع و نيم بهار وجود دارد. اگر اتفاقات مشابهي افتاد، حتما طرف معامله تان را عوض كنيد. چرا كه متاسفانه برخي افراد به درآمد حلالِ زيادِ خود هم قانع نيستند.

د) در صورت امكان در هنگام خريد از مغازه دار بخواهيد تا سكه هايتان وكيوم خود آن مغازه باشد. بدين صورت هنگام فروش سكه ها مغازه دار نمي تواند براي خريد سكه به بهانه هاي مختلف از قيمت روز سكه كسر كند. البته يادتان باشد كه تنها مغازه هايي امكان بسته بندي (وكيوم) سكه را دارند كه فقط به مبادله سكه و ارز اشتغال دارند. مغازه هاي طلا فروشي يا زرگري، امكان قانوني وكيوم سكه را ندارد.

هـ) نكته آخر اينكه سعي كنيد سرمايه هاي اندكتان را هم به سكه تبديل كنيد. اگر هر ماه با باقي مانده حقوقتان فقط يك ربع سكه خريداري كنيد، در چند سال آينده سرمايه قابل توجهي را جمع كرده ايد.

 

طلاي زينتي: برخي بيشتر علاقمندند به جاي سرمايه گذاري در سكه طلا، از طلاهاي زينتي استفاده كنند. بدين ترتيب هم سرمايه گذاري كرده اند، هم از زيبايي آن استفاده كرده اند. طلاي زينتي مانند سكه، داراي خاصيت نقد شوندگي بالايي است. همچنين براي ورود به اين حوزه سرمايه گذاري، با هر مقدار سرمايه مي توانيد شروع كنيد. براي خريد و فروش نيز محدوديت زماني وجود ندارد. ريسك آن نيز مانند سكه، در بلند مدت بسيار كم است. البته ريسك دزديده شدن طلاي زينتي بيشتر از سكه است. دليل آن هم اين است كه معمولا سكه در گاوصندوق و يا مكان هاي مطمئن و دور از چشم ديگران نگهداري مي شود. اما طلاي زينتي همراه افراد و جلوي چشم است. طبيعي است كه در چنين شرايطي احتمال دزديده شدن آن بيشتر است. به هر حال در خريد طلاي زينتي پيشنهاد مي شود به نكات ذيل توجه كنيد:

الف) طلاهايي را انتخاب كنيد كه در آن ها هيچ نوع سنگي استفاده نشده باشد. طلاهايي كه داراي جواهر و يا سنگ هاي اتمي هستند (چه اتمي درجه ۱، چه اتمي درجات پايين تر) هنگام خريد و فروش از سود شما كم مي كنند. هنگام خريد آن ها، شما مقداري بابت آن ها پول مي دهيد، اما هنگام فروش هيچ هزينه اي بابت آن ها دريافت نمي كنيد. البته طلافروشي ها محاسبات پيچيده اي دارند كه شايد اغلب مردم عادي متوجه نحوه محاسبات آن ها نشوند، ولي مطمئن باشيد كه فرمول هاي پيچيده آن ها به نفع ما نيست!

ب) يكي از دلايل كاهش سود هنگام فروش طلا، مستعمل شدن آن است. معمولا قيمت طلاي دست دوم نسبت به طلاي نو ارزان تر است. چون نگاهتان به طلا سرمايه ايست، پيشنهاد مي شود كه از ابتدا طلاي دست دوم بخريد. اينطور هم مقدار طلاي بيشتري مي خريد، هم هنگام فروش به خاطر افت قيمت ضرر نمي كنيد. چرا كه خودتان هم با قيمت كمتر آن را خريده ايد.

ج) هنگام خريد طلاي زينتي به اجرت ساخت آن نيز توجه كنيد. هر چه اجرت ساخت در زمان خريد طلا بيشتر باشد، در هنگام فروش قيمت طلا كمتر محاسبه خواهد شد. پس طلا هايي را انتخاب كنيد كه اجرت ساخت كمتري داشته باشند.

د) به نظر مي رسد سود سكه بيشتر از سود طلاي زينتي است. اگرچه افزايش و كاهش قيمت طلا بر قيمت سكه اثر مستقيم دارد، اما تجربه نشان داده است كه ميزان افزايش آن ها برابر نيست. به عبارتي اگر در مدت زمان «الف» با خريد «ب» تومان طلا، «ج» تومان سود كرده ايد، اگر همان «ب» تومان را صرف خريد سكه كرده بوديد، اكنون بيش از «ج» تومان سود كرده بوديد.

به هر حال با توجه به مباحث مطرح شده مي توان گفت سرمايه گذاري در بازار طلا در بلند مدت كم ريسك و داراي سود نسبتا قابل قبولي است. فقط به اين فكر كنيد كه طلا ها را كجا مي توان نگهداري كرد كه از شر دزد ها در امان باشد!

پي نوشت:

سايت طلاي بازر

۱- منظور آن است كه ضرب بانك مركزي نيست. بلكه در كارگاه هاي طلاسازي و با طراحي قالب هاي بانك مركزي، ضرب شده است.

و اما يكي از ضرورت هاي مهم براي افرادي كه قصد دارند بدانند بهترين نوع طلا براي سرمايه گذاري كدام است و يا سرمايه گذاري در سكه چه زماني مناسب تر است؟ ويا سرمايه گذاري در سكه بهتر است يا طلا و خيلي موارد ديگر دنبال كردن تحليل هاي بازار جهاني طلا مي باشد.

با دنبال كردن تحليل هاي بازار طلاي جهاني مي شود آگاهانه تر و دقيق تر تصميم به سرمايه گذاري گرفت. 

در اين قسمت به چند تحليل از موسسات بزرگ تجارت طلا مي پردازيم.

 

روند قيمت طلا چگونه خواهد شد؟

به نقل از كيتكو نيوز ، در حالي كه اكثر كارشناسان اقتصادي وال استريت به افزايش قيمت طلا در روزهاي آينده راي داده اند، سرمايه گذاران مين استريت پيش بيني كردند قيمت طلا با كاهش روبرو خواهد شد.
بر اساس اين گزارش در نظرسنجي اين هفته 16 كارشناس ارشد اقتصادي شركت كردند كه از اين تعداد 7 نفر معادل 44 درصد به كاهش قيمت طلا راي دادند. 5 نفر ديگر معادل 31 درصد اعلام كردند قيمت طلا افزايش خواهد يافت و 4 نفر معادل 25 درصد نيز گفتند قيمت طلا تغيير چنداني نخواهد داشت.
در نظرسنجي آنلاين نيز 556 نفر شركت كردند كه 286 نفر معادل 51 درصد گفتند قيمت طلا با افزايش روبرو مي شود. 192 نفر معادل 35 درصد پيش بيني كردند قيمت طلا كاهش خواهد داشت و 78 نفر معادل 14 درصد نيز اعلام كردند قيمت طلا تغييري نخواهد داشت.

 

قيمت جهاني طلا به پايين ترين سطح رسيد

به نقل از رويترز، نگراني هاي مربوط به مذاكرات تجاري آمريكا و چين موجب شده است تا ارزش دلار با افزايش و قيمت طلا با كاهش روبرو شود.
بر اساس اين گزارش اظهارات روبرت لايتهايزر نماينده تجاري آمريكا درباره خطر جنگ تجاري با چين موجب شد تا اميدواري سرمايه گذاران درباره حل و فصل مناقشه تجاري پكن و واشنگتن كاهش پيدا كند.
قيمت هر اونس طلا امروز به كمتر از 1319 دلار رسيده است كه نسبت به روز گذشته 0.1 درصد كاهش داشته است. اين پايين ترين قيمت طلا از 15 فوريه به شمار مي رود.
نماينده تجاري آمريكا در اظهاراتي گفت: هنوز زود است كه بخواهيم نتيجه مذاكرات تجاري با چين را پيش بيني كنيم و آمريكا همچنان بايد تهديد اعمال تعرفه بر كالاهاي چيني را حفظ كند.
شاخص ارزش دلار آمريكا نيز پس از اظهارات لايتهايزر با افزايش روبرو شده است. ارزش دلار پيش از اين به پايين ترين سطح خود در 3 هفته اخير رسيده بود.
برخي تحليلگران اقتصادي بر اين باورند كه قيمت طلا در كوتاه مدت بين 1310 تا 1330 دلار در نوسان خواهد بود.

 

به گزارش رويترز،قيمت طلا در بازار نقدي 0.3 درصد رشد داشت و به 1296.61 دلار رسيد . در مبادلات روز جمعه در بازه اي از مبادلات طلا رقم 1289.91 دلار را لمس كرد كه كمترني قيمت از 25 ژانويه بود.طلا در هفته گذشته تحت تاثير قدرت دلار و رشد شاخص بازارسهام جهان 2.6 درصد افت قيمت ثبت كرده بود.

 

طلا در بازار مبادلات آتي امريكا 0.2 درصد افت داشت و به 1297.20 دلار در هر اونس مبادله شد.

 

بر اساس اعلام روز يكشنبه يك منبع نزديك به مذاكرات تجاري به نظر مي رسد پكن  و واشنگتن نزديك به توافق هستند و قرار است امركيا تعرفه هاي وضع شده بر كالاهاي چيني را بردارد و پكن هم متعهد به تغيرات ساختاري در اقتصاد خود بوده و اين كشور هم تعرفه هاي واكنشي خود به اقدامات امريكا را لغو خواهد كرد .

 

روز يكشنبه وال استريت ژورنال گزارش داد كه ترامپ و ژي جينپينگ امكان دارد در زماني نزديك به 27 مارس به توافق نامه اي رسمي دست يابند و آنرا امضا كنند.

 

ترامپ به اين دليل كه برنامه وضع تعرفه 25 درصدي را كنار گذاشته و مذاكرات تجاري هم خوب پيش مي رود از چين خواست تا فورا تعرفه محصوصلات كشاورزي امريكا را لغو كند.

 

كيل رودا ،تحليلگر بازار در IG  ماركتزدر ملبورن  گفت:" هفته گذشته دلار رشد هاي متوالي داشت و قيمت طلا را به زير كشيد ،اما ما شاهد تغيير و معكوس شدن روند هستيم ( تحت تاثير چشم انداز توافق تجاري ) ."

 

" اقتصاد جهاني هنوز هم در حال كند شدن است و بانك هاي مركزي جهان براي حمايت از اقتصاد كشورهاي مطبوع ، مجبور به دخالت هستند كه در عوض در ميان مدت موجب افزايش پتانسيل صعودي طلا خواهد شد ." ...رودا اضافه كرد:" روشن شدن وضعيت جنگ تجاري از بهبود رشد اقتصادي جهان حمايت مي كند."

 

شاخص ارزش دلار در براب سبدي از ارزهاي مهم 0.1 درصد افت داشت .

 

همچنين شاخص دلار فشار بيشتري را هم از جانب توئيت دونالد ترامپ دريافت كرد كه گفته بود سياست فدرال رزرو در سخت تر كردن شرايط مالي (افزايش نرخ بهره ) باعث شده دلار بيش از حد قوي شود و اين مورد منجر به لطمه خوردن اقتصاد امريكا شده است."

 

شاخص بازارسهام امريكا هم در روز دوشنبه تحت تاثير خبر نزديك بودن توافق تجاري چسن و امريكا بعد از نزديك به 1 سال جنگ تجاري ، رشد كرد .

 

با اينحال وانگ تائو ،تحليلگر تكنيكال در رويترز اعتقاد دارد كه ممكن است طلا به زير سطح حمايتي 1289 دلار در هر اونس افت كرده و تا سطح حمايتي بعدي يعني 1271 دلار در هر اونس غقب نشيني كند.

 

دومنيك اشنايدر، مدير ارشد در  يو بي اس ولتس منيجمنت گفت:" احتمالا طلا در 3 ماه آينده در ميانگين قيمت محدودي مبادلاتي خواهد شد ،چراكه آمارهاي اقتصادي مثبت در ايالات متحده اين انتظار را به وجود آورده تا فدرال رزرو در جايي از سال اقدام به افزايش نرخ بهره كند."....مردم بيشتر به دنبال ريسك كردن خواهند بود كه اين مورد براي طلا عاملي منفي است.

 

طلا روز جمعه تحت تاثير رشد شاخص بازار سهام جهان  و روند دلار به زير  سطح مهم رواني 1300 دلاري افت كرد.

 

در حاليكه قيمت طلا افت مي كرد ، ميزان ذخاير طلاي اس پس در آر گلد تراس،بزرگترني صندوق ذخيره و سرمايه گذاري با پشتوانه طلاي جهان هم در زو جمعه با افت 1.50 درصدي حجم ذخاير خود رو به رو شد  كه بيشترين افت يكروزه از دسامبر 2016 بود.

 

اس پس دي آر كلد تراست تمام رشد هاي خود از ژانويه را از دست داده است و در سال جاري 1.5 درصد افت ثبت كرده است.

 

ترزا مي ،نخست وزير انگلستان قرار است امروز از برنامه اعطاي بودجه 1.6 تريليون پوندي ( 2.1 تريليون دلاري ) خود براي كمك و تقويت اقتصاد بريتانيا در زمان برگزيت رو نمايي كند كه نگاه ويژه اين بودجه به شمال انگلستان خواهد بود.

 

گروهي از نمايندگان پارلمان انگلستان كه قبلتر با طرح خروج ترزا مي در ژانويه را رد كرده بودند ،تغيير نظر داده و در صورت گرفتن حمايت هاي مورد درخواست خود ،از طرح خروج حمايت خواهند كرد.

 

در بازار ساير فلزات گرانبها ،پالاديوم 0.8 درصد رشد قيمت داشت وبه 1557 دلار در هر اونس رسيد.

 

اونس نقره 0.1درصد رشد داشت و 15.22 دلاري شد ،در حاليكه پلاتين هم 0.1 درصد افزايش قيمت داشت و به 857.65 دلار در هر اونس مبادله مي شد.

طلا از بين رفتني نيست و هيچ آسيبي ازجمله بحران و نوسانات اقتصادي تاثير منفي روي آن ندارد. پس بنابراين هركس طلا دارد بايد در حفظش بكوشد. در پاسخ به اين كه «مردم با طلاهايي كه دارند چه كاري انجام دهند» تنها فكر و كار مثبت اين است كه طلاهاي شان را نگه دارند.

 در حرفه طلا و جواهر، تمام واحدهاي بزرگ و كوچك در دنيا، ميزان سرمايه خود را به پول حساب نمي كنند و براساس ميزان وزن، سرمايه خود را نگهداري مي كنند؛ براي اينكه بتوانند در داد و ستدها و معاملات موجودي اوليه خود را حفظ كنند. يعني اگر شما به يك طلافروش بگوييد چه ميزان سرمايه داريد، هيچ وقت به شما عدد و رقم ريال نمي دهد بلكه مي گويد مثلا يك كيلو يا دو كيلو سرمايه دارم. 

 تنها چيزي كه بلافاصله و سريع مي تواند به پول و نقدينگي تبديل شود، طلا است. جمع تمام اين مزايا باعث شده است اين روزها توجه همه به طلا جلب شود بنابراين اگر كسي طلا دارد بايد در حفظ آن بكوشد.

پيشنهاد ميشود بيشتر از طلا هاي ساخت داخل و كمتر طلا هاي ساخت خارج از كشور استفاده كنيد . در مورد خريد سكه هم بايد اين نكته را در نظر داشته باشيد كه قيمت سكه تابع عرضه و تقاضا ست و داراي يك قيمت جهاني ميباشد به همين دليل است كه بسياري از اين  شرايط سود ميبرند و طلا را در داخل ارزان ميخرند و در خارج از كشور گران تر  به فروش ميرسانند . اگر شرايط اقتصادي كشوري سالم باشد قيمت سكه هم با قيمت جهاني آن برابري ميكند بنابراين اگر به دنبال سرمايه گذاري روي سكه هستيد زماني آن را بخريد كه شرايط اقتصادي از يك ثبات نسبي برخوردار باشد . براي خريد جواهر نيز اگر ميخواهيد سرمايه تان در معرض ريسك كمتري قرار بگيرد تا حد امكان از جواهرات مرغوب با كيفيت بالا خريداري كنيد ، براي سرمايه گذاري بايد توجه كنيد كه جواهرات ارزشمند مانند الماس و زمرد و فيروزه و ياقوت   همواره داراي ارزش زيادي هستند اما بر عكس اگر از جواهرات ارزان قيمت و بي كيفيت استفاده كنيد سرمايه خود را در معرض خطر قرار داده ايد .

 

براي مزاياي سرمايه‌گذاري در طلا مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

قابليت نقد شوندگي بالا

قابليت خريد به ميزان سرمايه شما

عدم وجود محدوديت زماني براي خريد طلا

ريسك خريد و فروش پايين

البته طلا به عنوان زينت نيز موردتوجه است ولي با ديد سرمايه‌گذاري كارمزدِ هزينه ساخت دارد؛ بنابراين برخي افراد، علاقه‌مند به خريد سكه، طلاي دست دوم، شمش طلا و طلاي آب‌شده هستند. با اين كار هزينه اجرت ساخت را نمي‌دهند و طلاي خريداري‌شده آن‌ها حكم سرمايه را دارد.

اگر براي سرمايه‌گذاري طلاي آب‌شده، شمش طلا و يا طلاي دست دوم را انتخاب كرده‌ايد حتماً از راهنمايي و مشاوره يك متخصص بهره ببريد؛ اما اگر قصد سرمايه‌گذاري با خريد طلاي زينتي داريد به اين نكات توجه كنيد:

طلاي دست دوم بخريد تا در هنگام فروش كمتر ضرر كنيد.

از آن دسته طلاهايي بخريد كه در آن‌ها از سنگ‌هاي زينتي استفاده‌نشده باشد.

طلايي را انتخاب كنيد كه هزينه ساخت آن كم‌تر تمام‌شده باشد.

براي سرمايه‌گذاري، سكه بهتر از طلاي زينتي است.

براي سرمايه‌گذاري، در اين صنف بيشتر افراد حرفه‌اي خريد و فروش سكه را پيشنهاد مي‌دهند تا طلاي زينتي؛ زيرا هنگام فروش سكه هزينه ساخت آن كم نمي‌شود و به عنوان سرمايه‌گذار سود بيشتري خواهيد كرد.

به اين نكته مهم نيز توجه كنيد كه اگر شرايط اقتصادي كشوري سالم باشد قيمت سكه با قيمت جهاني آن برابري مي‌كند، بنابراين اگر به دنبال سرمايه‌گذاري روي سكه هستيد زماني آن را بخريد كه شرايط اقتصادي از يك ثبات نسبي برخوردار باشد.

اما به‌طوركلي، اگرچه بازار طلا و سكه به شكل سنتي بازار مطمئني بوده است اما در چند سال اخير به واسطه التهابات موجود در بازار ارز و ورود سفته بازان به بازار طلا و سكه، سرمايه‌گذاري در اين حوزه با ناامني‌هايي مواجه شده است. اين دو بازار نيز مانند بازار ارز، اين روزها شرايط خاصي دارد و مهم‌ترين اتفاق براي اين بازار، تغيير غيرعادي عوامل تأثيرگذار بر نوسانات بازار طلا و سكه است. يكي از اين عوامل وابستگي قيمت طلا و سكه به قيمت دلار در ايران است؛ در شرايط عادي قيمت جهاني طلا تعيين‌كننده نوسانات طلا و سكه بود، اما اين روزها نوسانات نرخ دلار است كه بر قيمت طلا و سكه تأثير مي‌گذارد. به همين دليل مي‌توان گفت سرمايه‌گذاري در طلا و سكه يك سرمايه‌گذاري پر ريسك است.

همچنين اين موضوع را در نظر بگيريد علاوه بر اينكه در شرايط فعلي سرمايه‌گذاري با خريد طلا و سكه ريسك زيادي را براي سرمايه‌گذاران در پي دارد، آسيب‌هايي را نيز بر تنه اقتصاد كشور وارد مي‌كند كه مهم‌ترين آن‌ها اختلال در زيرساخت‌هاي اقتصادي كشور است، زيرا سرمايه‌هاي نقدي به جاي چرخش چرخ كارخانه‌ها و توليدات، در منازلدپو مي‌شوند.

يك سرمايه‌گذاري مطمئن با حمايت از اقتصاد كشور

در كشورهاي پيشرفته، مطابق با نياز افراد به روش‌هاي جديد براي سرمايه‌گذاري مي‌توان ردپاي سرمايه‌گذاري‌هايي را يافت كه در ارتباطي تنگاتنگ با تكنولوژي شكل گرفته‌اند. يكي از اين روش‌ها سرمايه‌گذاري فردبه‌فرد يا (Peer To Peer Lending) است كه سايت لِنديگ كلاب (Lending Club) و پراسپر (Prosper) مصداق‌هايي از اين روش سرمايه‌گذاري در دنيا هستند.

در كشور ما متأسفانه بسياري از اين روش‌ها مقهور مانده‌اند كه شناخت و پياده‌سازي آن‌ها مي‌تواند كمك شاياني به رشد اقتصادي داشته باشد. براي مثال، 

در شرايط اقتصادي فعلي كه حتي كارشناسان مالي نيز در مورد روش‌هاي سنتي سرمايه‌گذاري مطمئن نيستند، اگر به دنبال حفظ ارزش پول خود هستيد علاوه بر سرمايه‌گذاري در روش‌هايي كه ريسك پايين و بازدهي قابل‌قبول دارند فراموش نكنيد انتخاب روش سرمايه‌گذاري شما مي‌تواند تيشه به ريشه اقتصاد بزند يا دست ياري به سوي آن دراز كند.

منبع:بينا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۱:۳۸ توسط:وينفرد شفر موضوع:

بهترين سرمايه‌گذاري در ايران در سال ۱۳۹۸

 

بهترين سرمايه‌گذاري در ايران در سال ۱۳۹۸

در شرايط تورمي و بحران رشد افسارگسيخته قيمت دلار، آدم‌هاي مختلف موارد مختلفي را براي سرمايه‌گذاري انتخاب مي‌كنند. برخي از مردم خريد ملك را مطمئن و سودآور مي‌دانند. برخي ديگر با طلا و سكه پس‌انداز مي‌كنند. عده‌اي مي‌خواهند با دلار، پول خود را از آسيب تورم نجات دهند. عده كمي هم در بورس سرمايه‌گذاري مي‌كنند، هرچند در نظر عموم مردم بورس بي‌اندازه پرريسك است. اما همه آن‌ها در نهايت به دنبال بهترين سرمايه‌گذاري در ايران مي‌گردند: يعني بالاترين سود، كم‌ترين ريسك و بيش‌ترين نقدشوندگي ممكن.

مطالعه بيشتر:

 بورس كالا از كسب سود تا تامين مالي

در اينجا نمي‌خواهيم در مورد اخلاق و تاثيرهاي اجتماعي هر مورد سرمايه‌گذاري بحث كنيم. تنها مي‌خواهيم نگاهي بيندازيم به سابقه هركدام از اين بازارها و ببينيم از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۷ هر بازار چه وضعي داشته است. سوال اينجا است كه كدام بازار سودآورترين گزينه براي سرمايه‌گذاري است؟ در اين بازه زماني ايران و آمريكا سه رئيس‌جمهور متفاوت را تجربه كرده‌اند. به اين ترتيب مي‌توانيم مدعي شويم كه شرايط سياسي مختلفي را پشت‌سر گذاشته‌ايم.

انتخاب مورد سرمايه‌گذاري و روش بررسي

براي به‌دست آوردن مقدار تورم از شاخص قيمت مصرف‌كننده (CPI) استفاده‌ مي‌كنيم. اگر بازدهي مورد سرمايه‌گذاري از تورم كم‌تر باشد، سرمايه‌گذاري را زيان‌ده درنظر مي‌گيريم. براي بازدهي‌هاي بيشتر از تورم به هزينه فرصت (opportunity cost) سرمايه‌گذاري نگاه مي‌كنيم. يعني آيا موردي سود‌آورتر از انتخاب ما وجود داشته است؟

بهره بانكي را به عنوان سرمايه‌گذاري بدون ريسك در نظر مي‌گيريم. توجه كنيد كه سكه، دلار و سهام نقدشونده‌تر از سپرده پنج‌ساله هستند. براي آن‌كه نقدشوندگي (liquidity) كم‌ترين تاثير را بر محاسبات ما بگذارد، از نرخ بهره سپرده يك‌ساله استفاده مي‌كنيم.

براي دلار و سكه، مبناي محاسبه قيمت در بازار آزاد است. يعني فرض مي‌كنيم سفته‌بازاران به ارز دولتي دسترسي ندارند.

براي زمين از شاخص قيمت زمين تهران (LPI) استفاده مي‌كنيم. مبناي محاسبه، آماري است كه بانك مركزي منتشر مي‌كند. نرخ اجاره سالانه آپارتمان را برابر ۷ درصد بهاي ملك در نظر مي‌گيريم. (رهن يك پنجم بهاي ملك، نرخ تبديل ۱۰ ميليون رهن در مقابل ۳۰۰ هزار تومان اجاره.)

بهترين سرمايه‌گذاري در ايران

باور قيمت ارز در سال ۱۳۹۶ سخت است.

براي محاسبه بازده بورس از شاخص كل استفاده مي‌كنيم. از آنجايي كه در سال ۱۳۷۷ صندوق ETF با درآمدثابت وجود نداشت، يك صندوق فرضي با درآمدثابت ۲۰% را با شاخص كل مقايسه مي‌كنيم. (در زمان تنظيم مقاله، داده‌هاي بانك مركزي تا سال ۱۳۹۷ تاييدشده بودند.)

بازده سرمايه‌گذاري از سال ۱۳۷۷ تا امروز

حالا فرض مي‌كنيم يك واحد پول (يك ميليون تومان) در بازارهاي مخالف سرمايه‌گذاري شود. با استفاده از داده‌هايي كه از بانك‌مركزي، بازار آزاد و سازمان بورس اوراق بهادار استخراج كرده‌ايم، حساب مي‌كنيم اين پول در سال‌هاي مختلف چقدر تغيير مي‌كند. به بيان ديگر براي هر مورد سرمايه‌گذاري شاخص ۱۳۷۷ برابر با ۱ فرض مي‌شود.

جدول قيمت زمين سكه طلا دلار مسكن بانك بورس

حالا به محاسبه بازدهي هر مورد مي‌پردازيم. براي محاسبه بازدهي از فرمول (۱) استفاده مي‌كنيم.

فرمول محاسبه بازده سرمايه‌گذاري

كه در آن pt قيمت در سال t و Pهمان يك ميليون توماني است كه سرمايه‌گذاري كرده‌ايم. بازدهي بازارها به شكل زير خواهد بود.

جدول قيمت دلار سكه بورس بانك زمين مسكن

اين اعداد يعني كسي كه در سال ۷۷ سكه خريد، در پايان سال ۹۷ پولش ۹۵ برابر شد. در حالي كه كسي كه پولش را به زمين تبديل كرد توانست دارايي خود را ۵۲ برابر كند.

در يك نمودار خطي مي‌توانيم بازدهي بازارهاي مختلف را ببينيم.

بازدهي بورس در بيست سال گذشته

 

همان‌طور كه مي‌بينيم بازدهي بورس در بلندمدت با هيچ‌كدام از موارد ديگر قابل مقايسه نيست. در نمودار زير مي‌توانيم بازدهي ساير سرمايه‌گذاري‌ها را بدون درنظر گرفتن بورس ببنيم.

بازدهي سكه در مقايسه با دلار

بازدهي سرمايه‌گذاري ناشي از رشد قيمت سكه در مقايسه با قيمت دلار و ديگر موارد سرمايه‌گذاري جالب توجه است!

دسته اول: تورم، دلار و سپرده بانكي

دلال‌هايي كه دلار را با فركانس بالا (HFT) معامله مي‌كنند مي‌توانند سود كنند. آن‌ها امروز دلار را مي‌خرند و چند دقيقه بعد به قيمتي بالاتر مي‌فروشند. سود آن‌ها از ما‌به تفاوت خريد‌وفروش (spread) به‌دست مي‌آيد نه از انبار كردن و نگه‌داشتن ارز. حجم و فركانس بالا معامله باعث مي‌شود سود اندك براي آن‌ها ارزنده باشد.

اما براي كسي كه مي‌خواهد تورم را پوشش دهد، نگه‌داري دلار مفيد نخواهد بود. در بلندمدت شاخص قيمت بيشتر از نرخ ارز رشد خواهد كرد. اول آن‌كه دولت ايران سعي مي‌كند با سركوب نرخ ارز از رشد طبيعي آن پيشگيري كند و براي اين كار از صندوق ذخيره ارزي استفاده مي‌كند. ديگر آن‌كه در آمريكا هم تورم وجود دارد و ارزش يك اسكناس ۱ دلاري در سال ۱۹۹۸ برابر ارزش همين اسكناس در ۲۰۱۸ نبود.

بازدهي تورم در مقايسه با دلار

از طرف ديگر مي‌بينيم كه سپرده يك‌ساله با تقريب خوبي مي‌تواند تورم را پوشش دهد. در حالي كه هر جهشي در قيمت دلار به سرعت به صورت تورم سود را ضايع مي‌كند.

حساب پس‌انداز پنج‌ساله بيشتر از سپرده يك‌ساله سود مي‌كند، اما اگر سرمايه‌گذار بخواهد قبل از سررسيد حساب خود را ببندد با نرخ شكست (termination fee) روبه‌رو مي‌شود. براي همين سپرده بانكي بلندمدت مورد سرمايه‌گذاري مناسبي براي همه شرايط (به خصوص شرايط نااطميناني) نيست.

دسته دوم: طلا، زمين و درآمدثابت

معمولا مي‌گوييم كه در بلندمدت رفتار سكه و زمين مسكوني به يكديگر شبيه است. فرض كنيد در سال ۱۳۷۷ مي‌توانستيد يك متر زمين مسكوني را به قيمت ۲۲۵ هزار تومان (پنج سكه بهار آزادي) بخريد. همين زمين در سال ۱۳۹۵ بيش از شش ميليون تومان قيمت داشت. در آن سال مي‌شد همين زمين را با پنج‌ونيم سكه خريد.

رشد قيمت سكه در مقايسه با قيمت زمين

بدون درنظر گرفتن تغيير قيمت در سال ۱۳۹۷ مي‌بينيم كه در بلندمدت سكه طلا و زمين مثل صندوق با درآمدثابت ۲۰% عمل مي‌كند. يعني با نگهداري بلندمدت سكه و زمين مي‌توانستيد سالانه بيست‌درصد درآمد كسب كنيد، يا اگر مي‌خواستيد چيزي را جايگزين خريد سكه و زمين كنيد، مي‌توانستيد از صندوق با درآمد ثابت (fixed income fund) استفاده كنيد.

بازار مسكن بورس كالا مورد سرمايه‌گذاري

بازار مسكن بيش‌ترين سرمايه را به سمت خود جذب‌كرده است. سرمايه‌گذاري‌اي كه پربازده‌ترين و نقدشونده‌ترين گزينه ممكن نيست.

اما سال ۱۳۹۷ سكه به دلايلي متعدد رشد كرد. خريد آن در مقايسه با موارد ديگر به سرمايه‌كمتري نياز دارد و نقدشوندگي آن زياد است. براي همين عده بسياري براي حفظ ارزش پول خود، سكه طلا خريدند. خيلي بعيد است كه بازار مسكن توان داشته باشد كه رفتار سكه را تقليد كند. از مقايسه اين رشد با وضعيت سال ۱۳۹۰ به نظر مي‌رسد كه بازار سكه در بلندمدت اميدوار كننده نباشد و شاهد افت قيمت باشيم. براي همين سكه به هيچ وجه گزينه‌اي مناسب براي سال ۱۳۹۸ نخواهد بود.

دسته سوم: بورس در بلندمدت

همان‌طور كه گفتيم اگر افق زماني سرمايه‌گذاري خود را ۲۰ ساله بگيريم، هيچ سرمايه‌گذاري‌اي با سرمايه‌گذاري شاخص (index investment) قابل مقايسه نيست. اما در افق زماني (time horizon) هفت‌ساله شرايط مي‌تواند متفاوت باشد.

كسي كه از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۷ زمين خريده باشد، بيشتر از هر بازار ديگري سود مي‌گيرد. در اين دوره جايگاه دوم از آن بورس است. كسي كه در سال‌هاي ۸۲، ۸۳ و ۸۴ (قبل از به قدرت رسيدن محمود احمدي‌نژاد) سكه خريده بود، بعد از هفت‌سال بيشتر از فعال‌هاي بورس سود كسب مي‌كرد (و از سال ۹۶ به امروز). اما در تمام بازه‌هاي هفت‌ساله ديگر سرمايه‌گذاران بورسي بيشترين سود را كسب كرده‌اند.

بازده سرمايه‌گذاري بورس افق زماني ده ساله

نكته ديگر اين است كه سرمايه‌گذاري در بورس با افق زماني كم‌تر از ۵ سال چندان مطمئن نيست. در افق‌هاي زماني كم‌تر از ۵ سال، صندوق و سپرده بانكي سرمايه‌گذاري‌هاي مناسب‌تري هستند. مثلا كساني كه در سال ۱۳۸۲ وارد بورس شدند، در سال ۸۷ تنها ۱۸ درصد سود كرده بودند، در حالي كه قيمت‌ها ۱۰۳ درصد رشد كرده بود.

مورد سرمايه‌گذاري بازده بورس سكه طلا دلار ارز زمين مسكن بهره بانكي

اما همين سرمايه‌گذاران در افق بالاي ده سال پاداش صبر خود را گرفتند. سال‌هاي ۸۴ تا ۸۷ ( از اواخر دولت خاتمي به اوايل دولت احمدي‌نژاد) بدترين دوران بورس بود. درحالي كه قيمت سكه، دلار و مسكن به شكل وحشتناكي رشد كرد. مشكل اصلي اينجا است كه كسي نمي‌دانست ۱۳۸۷ بهترين زمان براي ورود به بورس است. به همين دليل در بيشتر منابع علمي مي‌گويند ‌پرتفويي كه فقط از سهام تشكيل شده باشد، براي افق زماني بالاي ۱۰ سال توجيه دارد.

به طور ميانگين بورس در تمام بازه‌هاي هفت‌ساله از ۱۳۷۷ تا به امروز بيش از ۷۰۰% بازدهي داشته است. در پنج دوره گذشته بازدهي بازار بيش از ۸۰۰% درصد بود. در دوره‌هاي هفت‌ساله بازدهي بورس به‌طور ميانگين چنين بوده است:

ميانگين بازده بورس

اجاره خانه به عنوان شغل

يك مورد سرمايه‌گذاري ديگر اين است كه خانه بخريم و آن را اجاره دهيم. پيش‌فرض صاحب‌خانه‌ها اين است كه قيمت خانه متناسب با تورم رشد مي‌كند، اجاره هر مبلغي كه باشد سود است، چون بالاي خط تورم قرار مي‌گيرد. اين پيش‌فرض درست نيست. قيمت خانه در تهران بيش‌تر از تورم رشد مي‌كند. چرا كه رشد تقاضا براي مسكن، بيشتر از ظرفيت شهر براي عرضه ملك مسكوني است.

اما نكته مهم در مورد خانه مسكوني، استهلاك (depreciation) است. خانه در تهران هر سال ۲٫۵ درصد از ارزش (نه قيمت) خود را از دست مي‌دهد. يعني قيمت يك خانه بيست‌ سال ساخت به طور تقريبي ۲۰(۰٫۹۷۵) يا ۶۰ درصد ملك مشابه نوساز است (مشابه از نظر متراژ و موقعيت). عدد واقعي مي‌تواند بين ۵۰ تا ۷۰ درصد متغير باشد. مستاجر هر سال ۷ درصد قيمتِ روزِ خانه را به عنوان اجاره مي‌پردازد. پس مي‌توانيم بگوييم:

فرمول محاسبه درآمد اجاره مسكن

كه در آن H0 قيمت روز خانه نوساز و Ht قيمت روز خانه tسال ساخت است.

بهترين سرمايه گذاري سال 98

چسبندگي قيمت اجاره

دقت كنيد كه قيمت خانه كهنه در مناطق مختلف و با توجه به امكانات بنا مي‌تواند متفاوت باشد. همچنين اگر الان بخواهيد خانه اجاره كنيد ممكن است از شما ۸ تا ۱۰ درصد اجاره بگيرند. اما اجاره خانه در مجموع چسبنده‌تر از قيمت خانه است و معمولا به همان‌اندازه رشد نمي‌كند.

قيمت مسكن نرخ اجاره بازدهي سالانه

براي درك چسبندگي قيمت اجاره (price stickiness) تصور كنيد شما در يك خانه ساكن هستيد. به‌جاي پيدا كردن خانه جديد سعي مي‌كنيد قرارداد خود را با كم‌ترين رشد تمديد كنيد. صاحب‌خانه هم ترجيح مي‌دهد با شما تمديد كند تا چندماه خانه‌اش خالي بماند و نيم ماه اجاره را به بنگاه بدهد. به همين دليل معمولا ميانگين اجاره‌ها كم‌تر از قيمت خانه رشد مي‌كند. از طرف ديگر خريدار مسكن بيشتر از مستاجر قدرت خريد دارد.

از طرف ديگر اگر امسال يك خانه ۴ سال ساخت را اجاره كرده‌ايد، موقع تمديد قرارداد در مورد ملكي ۵ ساله صحبت مي‌كنيد. براي همين در افزايش عدد اجاره، حتما بايد كاهش ارزش ملك را مدنظر قرار داد.

توجه كنيد كه با بالارفتن عمر بنا، استهلاك بر رشد قيمت مي‌چربد. براي همين اگر قصد داريم از اجاره خانه كسب درآمد كنيم، بهتر است افق زماني خود را بيش‌تر از ده‌ سال در نظر نگيريم. يعني خانه هفت تا ده‌سال‌ساخت را با خانه نوساز عوض كنيم.

بهترين سرمايه‌گذاري در ايران

در افق كوتاه‌مدت بهترين سرمايه‌گذاري صندوق با درآمدثابت است. ديديم كساني كه در سال ۹۱ و ۹۲ سكه خريدند، در سال ۹۳ در ضرر بودند. نگه‌داشتن دلار هرگز سودآور نبوده است. سپرده يك‌ساله در بهترين حالت مي‌تواند تورم را پوشش دهد و سپرده پنج‌ساله مشكل نقدشوندگي دارد. از طرفي خريد زمين در تهران كار ساده‌اي نيست و به چند ده ميليارد تومان سرمايه نياز دارد. مسكن در بلندمدت ارزش خود را از دست مي‌دهد و مسكن قديمي به سادگي قابل فروختن نيست.

مطالعه بيشتر:

 نكاتي طلايي براي سرمايه‌گذاري در طلا

سرمايه‌گذاري در بورس بهترين گزينه سرمايه‌گذاري براي افق‌هاي طولاني است. چنين سرمايه‌گذاري بايد براي بازه‌هاي ده‌ساله يا بيشتر برنامه‌ريزي كند. به همين دليل براي محاسبه ارزش ذاتي سهم با جريان آزاد نقدي، از پيش‌بيني تنزيل‌يافته ده‌سال آينده استفاده مي‌كنيم. براي كساني كه دانش كافي براي سرمايه‌گذاري در بورس ندارند، توصيه مي‌شود از صندوق سهام استفاده كنند، يا از خدمات سبدگرداني نهادهاي سرمايه‌گذاري بهره ببرند. براي كساني كه برنامه‌اي بين ۵ تا ۱۰ سال دارند، پرتفويي شامل تركيبي معقول از درآمدثابت و سهام توصيه مي‌شود.

(واضح است كه اين يك پيش‌بيني قطعي نيست و ممكن است اتفاق‌ها و حوادثي كه نظير آن‌ها را كم نديده‌ايم، ورق را به‌طور كامل برگرداند.)

منبع: تجارت نيوز

تركيب پرتفوي ايده‌آل درآمد ثابت سهام صندوق etf


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۹:۳۶ توسط:وينفرد شفر موضوع:

طلا و جواهرات عروس و داماد شامل چه مواردي است؟

 

ترفندهاي آقا داماد براي خريد طلاي عروس

وقتي نوبت به خريد طلا و جواهر مي رسد، ارتكاب اشتباهات غير قابل جبران بر سر قيمت محتمل است، مخصوصاً اگر اطلاعات تخصصي در اين زمينه نداشته باشيد و ندانيد كه دقيقاً مي خواهيد چه بكنيد.براي اينكه بتوانيد حلقه نامزدي با بهترين قيمت نسبت به بودجه خود بخريد، 7 نكته كليدي را از زبان متخصصين خبره در زمينه طلا و جواهر بيان خواهيم كرد.

 

مدل سرويس طلاي عروس

امروزه در اروپا و امريكا يك گوشواره چلچراغي يا يك گردنبند كريستالي درخشان كافي به نظر مي رسد. چرا كه بيشتر طراحان مد عروسي معتقدند؛ خود عروس بايد محور مجلس باشد نه زرق و برق هاي حاشيه اي. گرچه بررسي هاي جديد نشان داده است عروس هاي اروپايي و امريكايي هم كم كم به سمت زيورالات بزرگ و سنگين جلب مي شوند اما هنوز هم تنها يك تكه طلا را كافي مي دانند.

 

در ايران اما خريد سرويس طلا براي عروسي در واقع نوعي هديه داماد به عروس محسوب مي شود و از آنجايي كه طلا در ايران يك كالاي سرمايه اي است، خريد يك سرويس خوب عروسي هم براي عروس و هم براي داماد اهميت دارد.

 

1. اگر مي خواهيد جواهر بخريد، روي قيراط الماس حساس باشيد

حداقل براي بانويي كه نامزد شماست، وزن به قيراط و اندازه نگين الماس نشان يك حلقه، فاكتورهايي مهم در خريد هستند (هر قيراط معادل 2 دهم گرم است). اين را طلافروش ها مي دانند و همين موضوع است كه اصل قيمت طلا و جواهر را تعيين مي كند. آنوب توصيه مي كند:«بجاي خرج كردن پول تان براي خريد الماس يك قيراطي، تلاش كنيد كه يك نمونه 95 صدم قيراطي پيدا كنيد. فروشندگان تمام تلاش شان را مي كنند كه وزن قيراط بالاتري به شما پيشنهاد دهند تا پول و سود بيشتري بدست آورند. اگر قيراط يك جواهر الماس نشان كم شود، قيمت آن بطور قابل ملاحظه اي افت خواهد كرد.» 

 

نوولا نيز موافق است كه اين توصيه اي طلايي براي صرفه جويي است، او اضافه مي كند:«براي هر چند صدم قيراط بيشتر، قيمت الماس به صورت نجومي رشد مي كند؛ اگر حلقه اي با الماس يك قيراطي به شما پيشنهاد شد، فراموش نكنيد كه قيراط هاي پايين تر مثلا 95 يا 97 صدمي را نيز امتحان و مقايسه كنيد. ظاهر اين موارد فرق زيادي با هم ندارد، اما تفاوت قيمت زيادي را ايجاد مي كند.» 

 

2. آنلاين خريد كنيد

با خريد در برخي فروشگاه هاي آنلاين مي توانيد از تخفيف هاي ويژه استفاده كنيد. به علت اينكه اين فروشگاه ها مخارجي همچون اجاره مغازه را ندارند، برخي مواقع محصولات خود را با قيمت هاي پايين تر از بازار ارائه مي دهند. آنوب توصيه مي كند:«حتي اگر علاقه به بازارگردي داريد، اين كار را انجام دهيد اما در نهايت خريدتان را آنلاين انجام دهيد؛ چون در اين صورت امكان ديدن مدل هاي بيشتر و بهره مندي از قيمت هاي پايين تر را خواهيد داشت. برخي مواقع بين مغازه ها و فروشندگان آنلاين، تفاوت 20 درصدي قيمت وجود دارد.» 

 

3. در فصل تابستان خريد كنيد

به صورت نانوشته، اكثر عروسي ها در فصل تابستان برگزار مي شوند؛ در نتيجه ممكن است فكر كنيد كه اين فصل بدترين زمان براي خريد حلقه نامزدي است. اما با توجه به اينكه با برگزاري عروسي ها در تابستان، اكثر نامزدي ها در مواقع ديگر سال انجام مي شود، بهتر است در تابستان اقدام به خريد حلقه كنيد. آنوب مي گويد: «چون فروش در تابستان كمتر است، اكثر جواهرفروشان با مشتريان خود بهتر راه مي آيند و انعطاف پذير تر عمل مي كنند. برعكس، در حوالي عيد سال نو تقاضا براي حلقه هاي نامزدي زياد مي شود و قيمت آن ها بالا مي رود.» 

 

4. مدل هاي غير معمول را پسند كنيد

آيا همسر شما يك الماس گرد يا حلقوي را ترجيح مي دهد؟ متاسفانه شما در گروه اكثريت جا داريد و بر حسب همين تقاضا بايد پول بيشتري را صرف خريد كنيد. براي صرفه جويي، به اشكال غير معمول و غير سنتي نيز نگاهي بياندازيد و با همسرتان به توافق برسيد كه يكي از آن ها را پسند كند. آنوب عقيده دارد:«بر اساس بديهيات اقتصادي، حلقه هايي با اشكال فانتزي قيمت بسيار كمتري دارند چون تقاضا براي آن ها كمتر است. همچنين، يك تراشكار براي ساختن الماس گرد بايد نسبت به اشكال ديگر، مقدار بيشتر از الماس را بتراشد، در نتيجه قيمت الماس هاي گرد زيادتر است.» 

 

5. به دنبال ديگر سنگ هاي زينتي بگرديد

شايد بدترين دشمن يك مرد در هنگام خريدهاي نامزدي را بتوان الماس هاي گران قيمت دانست. سعي كنيد بانوي تان را متقاعد كنيد به سنگ هاي ديگري مانند ياقوت و زمرد و ... فكر كند. نوولا پيشنهاد مي كند: «عروس هاي خاص مي توانند سنگ هاي غير متعارف پسند كنند يا حلقه اي بر پايه نگين الماس بخرند اما از فروشنده بخواهند در نگين حلقه از سنگ ديگري استفاده كند. براي مثال فرهنگ هاي شرقي براي سنگ يشم سبز ارزش فوق العاده اي قائل اند و خريداران مي توانند اين سنگ را كه كمياب تر از الماس است اما قيمت كمتري دارد، خريداري كنند.» 

 

6. طلاي زرد بخريد

طلاي زرد مدتي است از مد افتاده و نسبت به ساير انواع فلزات زينتي و جواهرآلات افت قيمت پيدا كرده است. اگر نامزدي داريد كه هنوز به طلاي زرد علاقه دارد، اين فرصت طلايي را از دست ندهيد و براي صرفه جويي او را تشويق به خريد بر مبناي اين علاقه اش كنيد. 

 

7. طلاي 14 عيار را بر 18 عيار ترجيح دهيد

وقتي قصد خريد طلاي زرد را داريد، بايد به نكته مهمي توجه كنيد. طلاي 18 عيار با توجه به نام آن بيشترين فروش را دارد اما آنوب مي گويد: «اين تنها يك برند است و به دليل اينكه طلاي 18 از 14 عيار خالص تر است قيمت بيشتري دارد؛ در حالي كه تفاوت چنداني در ظاهر اين دو نوع وجود ندارد. اگر طلاي 14 عيار بخريد مي توانيد مقدار خوبي را صرفه جويي كنيد و فقط كافيست به صورت سالانه با صرف مبلغي ناچيز، حلقه را خش گيري و آبكاري كنيد تا همواره مثل يك طلاي نوي 18 عيار به نظر برسد.

منبع : nowaroos.com - mehrnews.com


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۵۹:۵۸ توسط:وينفرد شفر موضوع: