طلا و جواهر طلا و جواهر .

طلا و جواهر

طلاي نو بخريم يا دست دوم؟

خريد طلا دست دوم يا بدون اجرت چند سالي است براي سرمايه گذاري مرسوم شده اما در اين بين مسئولان اتحاديه طلا و كارشناسان، غيرقانوني بودن فروش آن را مطرح مي كنند.

 تا همين چند سال قبل خريد طلا، نوعي سرمايه‌گذاري دلنشين بود كه هم مي‌توانستي هر لحظه از اين سرمايه استفاده كني و هم آن را براي روز مبادا كنار بگذاري. رفته‌رفته با صعودي شدن قيمت طلا، خريدهاي متداول هم كاهش يافت و ديگر كمتر كسي به جز موارد ضروري و مناسبتي به فكر خريد طلا مي‌افتاد. اين بود كه نظرها به سمت و سوي طلاي كم‌اجرت معطوف شد و خريداران معمولي طلا ترجيح دادند به‌جاي زرق و برق آن به بالا بردن وزن خريد خود توجه كنند.

اما خريد طلاي بي‌اجرت هم داستان خودش را دارد و كمتر كسي دقيقاً مي‌داند طلاي بي‌اجرت با چه روش و معياري، توزين و خريد و فروش مي‌شود.

چند روز قبل براي خريد يك قطعه كوچك طلاي كم اجرت وارد طلافروشي شدم و فروشنده بعد از كسب اطمينان از خريد من، آن را از ويترين در آورد و شروع به توزين و محاسبه كرد. محو تماشاي انگشتان طلافروش بودم كه با سرعت و بي‌درنگ روي اعداد ماشين حساب، بالا و پايين مي‌رفت و خودش هم زير لب مشغول زمزمه و حساب و كتاب بود. سرانجام قيمتي به من گفت كه تفاوت زيادي با طلاي دست اول يا نو نداشت! علت را جويا شدم كه آنقدر از درصد و كارمزد و وزن و عيار و وضعيت اقتصادي و بازار و تورم و تحريم گفت كه ترجيح دادم با يك عذرخواهي طلافروشي را ترك كنم.

تنها چيزي كه براي من از حضور چند دقيقه‌اي در طلافروشي به جا ماند، نه طلاي كم اجرت، بلكه تصاويري شبيه تردستي‌ بود كه فروشنده با حركات سريع انگشتانش روي ماشين حساب به اجراي آن پرداخت و در نهايت هم به قيمتي رسيد كه فقط خودش از محاسبه آن سر در مي‌آورد!

اما اين سؤال همچنان براي من باقي ماند كه طلاي كم اجرت يا حتي بدون اجرت بخرم يا نخرم؟ اين سؤال را فارغ از ممنوعيت‌هاي قانوني كه اتحاديه طلا و جواهر براي صنف خود وضع كرده است از فعالان اين حوزه پرسيدم.

قانون را دور مي‌زنند

محمد كشتي آراي رئيس سابق اتحاديه طلا و جواهر در پاسخ به سؤال ما شفاف‌سازي كرد و گفت: فروش طلاي كم اجرت و بدون اجرت قانوني نيست و هر واحد صنفي كه نسبت به فروش اينگونه طلا اقدام كند، خلاف قانون عمل كرده است. برخي از اين طلاها فاقد كد استاندارد هستند، وقتي طلا بدون كد استاندارد باشد صحت و سلامت آن را نمي‌توان تأييد كرد و بعضاً اينگونه طلاها عيار پايين دارند يا حتي تقلبي هستند.

وي ادامه داد: البته طلاهاي دست دوم كه داراي كد استاندارد باشد هم وجود دارد ولي در اين بخش دو چالش و نگراني هست كه به‌شدت منافع خريدار را به خطر مي‌اندازد. يكي اينكه كد جعلي است، دوم؛ مصنوع فلزي با طلا آبكاري شده است و سومين مشكل اين است كه كد استاندارد حك شده روي آن بسيار قديمي است.

 

سايت طلاي بازر مركز معاملات طلاي آبشده

ريسك طلاي كم اجرت

رئيس اتحاديه طلا و جواهر گفت: افرادي كه براي خريد طلاي ارزان قيمت اقدام مي‌كنند بعضاً مي‌خواهند با حداقل بودجه، صاحب يك قطعه طلا شوند يا براي سرمايه‌گذاري و حفظ ارزش پولشان طلايي بخرند كه موقع فروش با كاهش اجرت آن، ضرر نبينند. اما از اين امر اطلاع ندارند كه خريد طلاي كم اجرت و بدون اجرت ريسك بيشتري براي آنها دارد و احتمال دارد پولي كه پرداخت كردند سوخت شود.

سكه يا طلا

شايد وجود همين مشكل باعث شده كه كارشناسان وقتي در برابر سؤال مردم قرار مي‌گيرند كه براي حفظ ارزش پولشان چه كاري بايد بكنند؟ توصيه مي‌كنند كه خريد سكه سودده‌تر از خريد طلاي ساخته شده و حتي كم اجرت است.

تا ۲۰۰ هزار تومان اجرت

كارشناسان مي‌گويند كه خريد طلا براي سرمايه‌گذاري نمي‌تواند رفتار اقتصادي خوبي براي حفظ ارزش پول باشد. شايد يك جهش قيمت بتواند به دارنده طلا سود بدهد اما جهش قيمت دائمي نيست لذا خريد سكه گزينه بهتري است، وقتي حدود ۱۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بابت ارزش افزوده و اجرت از هر گرم طلا گرفته مي‌شود، سوددهي آن را به‌شدت كم مي‌كند لذا همين امر نشان مي‌دهد كه خريد طلا با صرفه نيست.

سراغ فروشنده مطئمن برويد

البته كارشناسان مي‌گويند اگر طلاي كم اجرت يا بدون اجرت خريداري شود كه به فروشنده آن اطمينان صد درصدي وجود داشته باشد باز بهتر از خريد طلاي نو براي سرمايه‌گذاري است.

دام طلاهاي تقلبي براي فروشنده‌هاي نابَلد

اما رئيس اتحاديه طلا و جواهر اين جمله كارشناسان را رد كرد و گفت: من هم‌صنفي‌هايم را مي‌شناسم برخي از آنها آنقدر تخصص ندارند كه بتوانند طلاي تقلبي يا آبكاري شده را از طلاي اصل تشخيص دهند. آنها نيز با خريد طلاي ارزان قيمت متحمل خسارت مالي مي‌شوند لذا ممكن است فردي كه به او اطمينان داريد به جهت نداشتن تخصص در دام فروشندگان طلاي تقلبي بيفتد.

از اتحاديه بپرسيد

با‌ وجود تمام مشكلات و شائبه‌هايي كه در خريد طلا كم اجرت وجود دارد برخي از مردم اين گفته‌ها را جدي نمي‌گيرند و براي خريد طلاي كم اجرت سراغ واحدهاي صنفي مي‌روند كه به آن اطمينان دارند. اگر افرادي در اين شرايط قرار گرفتند محمد كشتي آراي به آنها توصيه كرد كه مي‌توانند لحظه خريد و به‌صورت آنلاين با كارشناسان اتحاديه طلا و جواهر تماس بگيرند.

طلاي كم اجرت چيست و از كجا مي‌آيد؟

سؤال ديگر ما از رئيس اتحاديه طلا و جواهر در مورد اين بود كه طلاي كم اجرت و بي‌اجرتي كه از آن در بازار طلا صحبت مي‌شود، چيست؟ اگر در گوگل سرچ كنيد تنها به اين جمله مي‌رسيد كه طلاي كم اجرت طلايي است كه در گذشته توسط فرد ديگري خريداري شده و در صورت نياز يا تغيير، فرد تصميم به فروش آن گرفته است.

اما رئيس سابق اتحاديه طلا و جواهر ابعاد ديگري از اين ماجرا را نمايان كرد. وي گفت: برخي از واحدهاي صنفي براي اينكه بتوانند طلاهاي تقلبي يا عيار پايين خود را به فروش برسانند با بيان كلمه كم اجرت رغبت در بين مردم و خريداران ايجاد مي‌كنند.

وي ادامه داد: در برخي از كارگاه‌هاي زيرزميني طلا با عيار پايين (كمتر از۱۷) و حتي تقلبي توليد مي‌شود. اين طلاها را با استدلال توليدكننده بودن با قيمت‌هاي پايين به واحدهاي صنفي مي‌فروشند. برخي با علم به اين اتفاق مي‌خرند و برخي ديگر كه تعدادشان زياد است، اطلاع ندارند.

كشتي آراي اذعان كرد: طلاي دست دوم(طلايي كه قبلاً توسط مردم خريداري شده است) هم در زمره طلاي بدون اجرت قرار مي‌گيرد، كه متأسفانه قابل كنترل نيست.

كد طلا در فاكتور بيايد

ابهام ديگري كه به وجود آمد اين بود كه طلاهاي نو هم ممكن است با مشكل عنوان شده مواجه شود. چاره چيست؟ رئيس سابق اتحاديه طلا و جواهر گفت: طلاهاي نو توسط بازرسان و بنكداران به‌صورت متناوب بررسي مي‌شود و امكان تخلف در آن بسيار كمتر است. اما طلاهاي كم اجرت در ويترين مغازه‌ها نيست كه قابل رصد باشد. از مردم مي‌خواهيم اگر طلاي نو مي‌خرند حتماً از فروشنده بخواهند كه كد حك شده روي آن در فاكتور قيد شود تا تخلف احتمالي كاهش پيدا كند.

چه تعداد كارخانه طلا داريم؟

در حال حاضر ۴۷۰۰ توليدكننده طلا در كشور وجود دارد كه ۱۲۰۰ مجموعه آن در تهران است. با اين تفاسير استان‌هاي اصفهان، تهران، مشهد، تبريز، زنجان و يزد به ترتيب سهم بيشتري در توليد طلا دارند. البته تمام واحدهاي توليدي با افزايش قيمت طلا تا حد قابل توجهي از ظرفيت توليدشان كم شده است.
قيمت طلاي كم اجرت، استاندارد نيست

وي درباره قيمت طلاي كم اجرت گفت: «اين نوع طلا استاندارد نيست و به همين جهت نمي‌توان براي آن عددي را مشخص كرد. حتي ۱۰۰ هزار تومان پايين‌تر از قيمت طلاي نو براي آنكه بعضاً در بازار رسم شده مبناي مشخصي ندارد و نمي‌توان به‌عنوان يك قاعده به آن پرداخت.»

طلاي كم اجرت چند؟

آنگونه كه با فعالان بازار صحبت شد كه اكثر آنها در سبزه‌ميدان (بازار بزرگ تهران بورس فروش طلا) بودند، قيمت طلاي خام ۴۱۵ هزار تومان بود كه با اجرت و ساير هزينه‌ها چون ارزش افزوده هر گرم طلا حداقل ۵۳۵ هزار تومان تمام مي‌شود. آنها هر گرم طلاي بدون اجرت را ۴۲۰ الي ۴۳۰ هزار تومان مي‌فروشند.

سايت طلاي ابشده بازر

ما با طلاي كم اجرت سرپا مانديم

يكي از فروشندگان طلا در اين بازار كه هيچ طلاي دست دومي در ويترينش نداشت و با اطمينان به خريدار طلاها را از كشوي مغازه خود خارج مي‌كرد، گفت: اگر طلاي دست دوم و كم اجرت نفروشيم ديگر نمي‌توانيم هزينه‌هاي خود را جبران كنيم و سرپا بمانيم. مردم حاضر هستند ۳ ميليون تومان پرداخت كنند اما طلاي كم اجرت بگيرند. تصور آنها اين است كه حتي اگر ۲۰۰ هزار تومان كمتر پرداخت كنند، سود برده‌اند.

افشاگري طلا فروش

وي گفت: كار ديگري كه ما مي‌كنيم اين است كه طلاي دست دوم را با قيمت پايين از مردم مي‌خريم و با پرداخت آن (آبكاري و نونوار كردن طلا) با قيمت روزانه بازار مي‌فروشيم. در اين صورت هم مي‌توانيم بخشي از هزينه‌ها را جبران كنيم. با افزايش قيمت طلا خيلي از مغازه داران وارد اين حوزه شدند.

طلاي دست دوم بايد آب شود

محمدولي رئيس اتحاديه طلا و جواهر استان تهران هم گفت: «ممنوعيت فروش طلاي كم اجرت و بدون اجرت (به غير از اتحاديه طلا و جواهر كه ساليان پيش تصويب شده بود) به وزارت صنعت، معدن و تجارت پيشنهاد شده است و آنها با توجه به استدلال‌هايي كه ما داشتيم موافقت ضمني خود را اعلام كرده‌اند. لذا به نظر مي‌رسد بزودي ممنوعيت فروش طلاي كم‌اجرت در سطح كشور ابلاغ شود.»

وي با بيان اينكه در طلاي كم اجرت احتمال ناخالصي، چالش‌هاي بهداشت فردي و تقلب زياد است، افزود: «طلاهاي دست دوم بايد طبق قانون آب شود و به هيچ عنوان فروش آن درست نيست. اين امر حتي به افزايش ركود در توليد طلا منجر مي‌شود.

منبع: روزنامه ايران


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۸:۱۳ توسط:وينفرد شفر موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :