طلا و جواهر طلا و جواهر .

طلا و جواهر

سرمايه گذاري در كدام؟ طلا، ارز، ...

اگر به دنبال حفظ ارزش سرمايه و افزايش ثروت هستيد جواب سوالات پايين را بدهيد: 

  • سرمايه ام را به مسكن تبديل كنم ؟
  • سرمايه ام را به زمين تبديل كنم ؟
  • سرمايه ام را به طلا تبديل كنم ؟
  • سرمايه ام را به ارز تبديل كنم ؟
  • سرمايه ام را به سهام تبديل كنم ؟
  • سرمايه ام را به اوراق بدهي تبديل كنم ؟

بدون شك هر كدام از ما بدانيم كدام سرمايه گذاري بيشترين بازده را خلق ميكند در كوتاه ترين زمان به ثروت مي رسيم . 

 

از شما سوال مي پرسم : آيا مي توانيد آينده تك تك بازارهاي فوق را پيش بيني كنيد؟ آيا به اندازه كافي با ريسك هاي تك تك بازار هاي فوق اشنايي داريد ؟

بدون شك نه من و نه شما قادر نخواهيم بود آينده را از امروز پيش بيني كنيم ، شايد بتوانيم آينده را در كوتاه مدت و با فرض ثابت بودن شرايط ريسكي ، پيش بيني هاي را انجام دهيم ولي قادر نيستيم در بلند مدت و با فرض تغييرات با اهميت اين پيش بيني را انجام دهيم. يكي از علت ها محدوديت زماني مي باشد و ديگري عدم وجود اطلاعات گسترده و كافي نسبت به تمام بازارها و دارايي هاست كه هر يك متخصصين امر خود را مي طلبد تا آنها را مورد كنكاوش قرار دهد.

سايت طلافروشي بازر

به عنوان مثال:  من امروز به شما مي گويم در دو سال آينده بيشترين بازدهي را حوزه مسكن خواهد داشت دليلش هم اين است كه افزايش قيمت مصالح ساخت ساز و نيروي كار بيش از تورم بوده است ولي قيمت مسكن در خوشبينانه ترين حالت به اندازه تورم  ، افزايش قيمت داشته است . همچنين به شما مي گويم در سال آينده قيمت دلار و طلا صعودي خواهد بود كه دليل آن هم ازاد شدن نقدينگي است . ولي در واقع توانايي اندازه گيري نرخ بازده هر كدام از اين بازارها را ندارم . 

راه حل چيست كه بيشترين سود را نصيب خود كنيم؟ 

بهترين راه حل اين است كه سرمايه خود را در تك تك دارايي ها تقسيم كنيم و اينگونه به يك متوسط بازده معقول رسيده باشيم و ريسك هاي موجود در هر بازار را با اين امر تعديل نمائيم

مثال: ريسك نقد شوندگي مسكن و زمين را با خريد ساير دارايي ها كاهش داده يا ريسك كاهش قيمت سهام را با توجه به وضعيت سياسي با خريد طلا و ارز پوشش دهيم .

سوال بعدي اينكه به چه ميزان به دارايي ها در سبدتان وزن دهيد؟! اين را مي بايست از متخصصاني كه توانايي اندازه گيري ريسك و بازده دارا هستند سوال نمائيد اما به طور مثال در ادامه بازار طلا را مورد ارزيابي قرار داده تا اينكه بدانيد بين دو بازار طلا و ارز در ايران كدامين وزن سنگين تري را به آن اختصاص دهيد 

سرمايه گذاري در بازار طلا ايران

سايت بازر

آنچه كه به عنوان حباب سكه در بازار كنوني ايران ياد مي شود يك انديكاتور پيشرو تلقي مي گردد تا اينكه آن را به يك پارامتر ريسكي ربط دهيم !

نكته كليدي: يعني فاصله بين ارزش طلاي ذاتي سكه با انچه كه در بازار معامله مي شود.

از چند ماه پيش سكه با دلار 4500 تومان به بالا قيمت مي خورد كه نشان مي داد بازار آزاد قيمت هاي مصنوعي دلار بازار را قبول نمي كند. هم اكنون اين مقدار به حداقل خود رسيده است كه تا حدي به دليل سياست هاي غلو شده بانك مركزي در جهت نوسان دادن به قيمت سكه مي باشد.

به طور مثال از اين سياست ها : عرضه 100 هزار سكه در كارگشايي يا طرح عجيب پيش فروش سكه در جهت حبس 6 ماهه تا يكساله نقدينگي مي توان اشاره كرد

علل هاي خارجي: در مجموع نوسانات تند كه در بازارهاي ارز ديجيتال رخ داده و تلاطم هاي سنگين در بازار سهام جهاني و افزايش ريسك اوراق قرضه امريكا به دليل افزايش مداوم نرخ بازدهي آن باعث شده كه طلا دوباره در مركز توجه قرار گيرد.

علل هاي داخلي: در داخل نيز بودجه سال بعد به دليل رد شدن كليه افزايش درآمدهاي دولت جهت تعادل دادن به مصرف و منابع دولت مانند افزايش نرخ حامل انرژي يا حذف يارانه باعث شده دولت از قيمت بالاي دلار استقبال كند بنابراين برخلاف ادعاهاي رسانه اي دولت اجباراً به نرخ بالاي ارز تن خواهد داد و از اين افزايش نرخ حمايت مي كند و اصلاحات و ريزش قيمتي محدود و عمر كوتاهي خواهد داشت.

توصيه به خريد و نگه داري طلا به عنوان بخشي از سبد دارايي ميان مدت داريم.

منبع: مجموعه سرزمين خشايارشا


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۳۹:۴۲ توسط:وينفرد شفر موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :